Budapestről egy óra alatt eljutunk Balatonakarattyára, Londonból másfél óra Brighton Beach, a La Barceloneta strand a spanyol nagyváros közvetlen centrumában van, és tudnánk tovább sorolni a példákat. Az viszont elég meglepő, hogy New York nyüzsgő városából pár óra vonatútra kedvelt szörfcentrumot, igazi pihenőövezetet találunk, ami még egyáltalán nincs elturistásodva. Montauk kedves kis település, híres halászatáról és ezáltal a remek halételeiről is, fontos helyszín volt az Egy csodálatos elme örök ragyogása című filmben is, és Andy Warhol is fenntartott ott egy nyaralót.
A Nagy Gatsby óta tudjuk, hogy New Yorkban nem csak Manhattannek vannak elegáns részei: az úgynevezett Hamptons a huszas években az arisztokrácia kedvelt nyári elvonulóhelye volt csillogó partikkal, véget nem érő klubdélutánokkal. A popkultúrában sokszor megjelenik Long Island ezen fertálya, a nyaralóövezet, ahol a hagyományos kis tengerparti kunyhók helyett inkább óriási villákat, majorokat, birtokokat találunk. Sikeres és tehetős művészek már a századelőn felfedezték maguknak ezt a részt, és ez ma sincs másképp. Csupán kicsit felhígult a felhozatal, és pletykalapokból ismert celebek is szívesen csekkolnak be. De hát, ki ne tenné?
Az amerikai Forbes egy alkalommal "Billionaire lane" -nek nevezte a partszakaszt, ami szabadfordításban annyit jelent, hogy milliárdos sáv – tehát tényleg nem túloztunk az előkelőséggel. A Meadow Lane tényleg csak a leggazdagabbak kiváltsága: Calvin Klein divattervező, Gerald J. Ford, a Ford Financial Fund vezetője és további milliárdos amerikai üzletemberek járnak oda hétvégézni. Ha kíváncsiak lennénk rá, milyen is egy Meadow Lane-en található ház, akkor gondoljunk a Wall Street farkasa házibulihelyszínére, vagy a Minden végzet nehéz óriási házára.
Ha erről a flancosabb környékről kicsit kelet felé tartunk, fél óra múlva elérjük Long Island legvégső pontját, Montaukot, ami talán a legromantikusabb település arra,
nem csak réges régi világítótornya miatt.
Szuper, hogy ilyen elvonulási lehetőségeik vannak New York város lakóinak, de azoknak is remek lehetőség, akik egy hétnél hosszabb időre érkeznek New Yorkba és egy-két napot szívesen az óceánparton töltenének.
Van az úgy, hogy az erőltetett menet után jól esne a kikapcsolódás egy természetközelibb helyen, és ezt Montauknak köszönhetően meg is tehetjük.
Megkapó panoráma, ötezer hektárnyi zöldövezet és tengerpart mellett csinos parti bisztrók, hipszter szörfös helyek, teniszpályák, jógatermek és rekreációs központok jellemzik Montaukot. Igazi lelassulós hely, ahol senki sem siet, senki sincs stresszben a mindennapok miatt.
Idilli környezet, tengeri fuvallatokkal, sok napsütéssel és a legfinomabb tengeri fogásokkal.
A szállások és egyéb vendéglátóhelyek széles skálán mozognak árszabásban és célközönséget tekintve is, tehát nem kell megijedni, hogy csak a felső tízezert várják. Két éjszaka két főre már kétszáz dollár alatt meglehet például a Montauk Manor nevű mutatós szállodában.
Ha stílusos, szörfös hipszterségre vágynánk, akkor is van alternatíva, a The Surf Lodge napozóteraszt, felfüggeszthető nyugágyakat és rengeteg térítésmentes programot kínál. Elég tudatosak, honlapjukról még azt is kideríthetjük, milyen márkájú szappant készítenek be a szobákba. Nyilván van magyar vonatkozás is: a sztárok kedvenc szépségápolási szerei, Dr. László Ernő luxustermékei is megtalálhatóak a The Surf Lodge-ban.
Hipszterség, vagy sem, Amerikában még mindig nagyon megy a kisüzemi sörfőzés, ami Montaukot is elérte: saját főzdével rendelkeznek.
2012 óta készítik a különleges söröket, és valami jól mehet nekik, mert New York legmenőbb helyein találkozhatunk velük.
Montauk jelképe a világítótorony, mely New York állam első világítótornya és az ország négy legrégebbi ilyen építménye között jegyzik.
A sziget legkeletibb pontján őrzi a partot, öt másodpercenként felvillanó fényét harmincegy kilométer távolságból is látni.
Százharminchét lépcsőn lehet megközelíteni a vezérlőt.
Ha már emlegettük a Nagy Gatsby-t, és eszünkben is van a boldogságot kergető titokzatos milliárdos, akkor biztosan emlékszünk a mindig távolodó, szemközti zöld fényre is. Ha Montaukból teljesen egyenes irányba tekintve, a túlparton, vagyis Európában keresnénk a zöld fényt, akkor Portugáliában lelnénk rá, hiszen a kisváros és Algarve tartomány egy pontja ugyanazon a szélességi ponton fekszik.
Ez is érdekelhet:
new york | nyaralás | szörf | new york city | usa | montauk
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!