Trendek jönnek és mennek, de mi az állandó a fekete lében?
Édes, keserű, fekete, latte, hosszú, habos, citromos, tojásos… Ahány ház, annyi kávé. Várhatóan ez a színes sokféleség még egy közös halmazon osztozik hamarosan majd azon túl, hogy az emberiség nagy része ölni is képes lenne érte reggelenként. Ha ugyanis nem történik valamiféle kisebb csoda, a kávé olyan luxuscikké válik lassan, amit kevesen engedhetnek meg maguknak. Ha ez megtörténik, akkor a legtöbben búcsút intünk majd a fekete italnak. De milyen lehetőségek várnak ránk?
Kotyógos cikória
Ha egy reggel úgy ébredünk, hogy a kotyogós, a French press, a filteres főzőnk, illetve bármilyen kávéfőző masinánk bemondta az unalmast, akkor egyrészt nagyon idegesek leszünk, másrészt azonnal cselekszünk. Az Alza egész sor megoldást nyújt erre a helyzetre, amíg van kávé, addig eszközt is találunk a megfőzéséhez bőséggel. De mi lesz akkor, ha a világ már nem úgy működik majd, hogy a két lapátolás az instantból azonnal bedurrantja a motort, és már mehet is a munka? Akkor jönnek a pótmegoldások, a pótkávék. Nem árulunk el azzal sem túl nagy újdonságot, hogy a történelem ismétli önmagát. Vagy ha nem is, vannak események, amik újra és újra előfordulnak, kicsit máshogy.
Így történt, hogy a kávé néhány száz évvel ezelőtt sem tartozott az alsóbb társadalmi rétegek által megengedhető italok közé, bár az is igaz, hogy Magyarországon eleinte nem volt túl népszerű a török ízvilág. Később aztán a polgári kultúra részévé vált, de ez sem tette olcsóbb itallá. Nem csak hazánkban volt ez így, hanem világszerte, így viszont akadt néhány leleményes ember, aki igyekezett pótolni valahogy, leginkább bárhogy. A mandula és makk talán még a jobb verziók közé tartozik, de sok egyéb próbálkozás történt, mígnem ráleltek a cikóriára, ami ma is létező opció a kávé pótlására, és ahogy a jövőben is várhatóan ez lesz az egyik megoldás a maláta és rozs mellett.
Természetes élénkítés
A vérnyomás figyelembevételével több élénkítő alternatíva is létezik, ilyen a zöld tea, a guarana és a ginzeng, de utóbbihoz hasonló hatást érhetünk el az ötízű gyümölcs, azaz a Schisandra teával is.
(Szponzorált tartalom)
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!