Az USA eddig nem éppen arról volt híres, hogy vonatközlekedés fejlesztésének és népszerűsítésének úttörője lenne, ezért fordulhat elő, hogy nincs egyetlen nagysebességű vonata sem.
Legalábbis, ha nagy sebesség alatt a háromszáz kilométer/óránál kezdődőt értjük, mert kétszáz kilométer/órás vonatokat lehet találni, és idénre tervezik egy kétszáznegyven kilométer/órás vonat elindítását is, míg az átlagos sebesség száz kilométer/óra körül van. A helyzet azonban hamarosan megváltozik.
A napokban ugyanis megkezdődött az Egyesült Államok első igazi nagysebességű vasútvonalának építése, amely Los Angeles elővárosait köti majd össze Las Vegas fényeivel.
A projekt a remények szerint nemcsak bevezeti Amerikában a nagysebességű személyvonatok európai és ázsiai szabványait, hanem kereskedelmi modellt is kínálhat a nagysebességű vasútvonalak építéséhez az országban.
A Brightline West várhatóan négy éven belül, vagyis éppen a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpiára készül el. Az utasokat akár háromszázhúsz kilométeres óránkénti sebességgel is szállítja majd az utasokat a 15-ös autópálya közepén, elhúzva a dugóban elakadt kocsisor mellett.
Az elemzők szerint ez az egymástól több száz kilométeres távolságra lévő nagyobb városok összekapcsolására összpontosító nagy sebességű vasút nagyon versenyképes lehet az autókkal és a repüléssel szemben.
A háromszázötven kilométeres út Las Vegasból Los Angeles külvárosába a tervek szerint alig több mint két órát fog igénybe venni, ami vonzó alternatíva a négyórás autózáshoz képest, amelyre évente ötvenmillió ember vállalkozik.
Eközben Közép-Európában is épülhet egy nagysebességű vasútvonal.
(Forrás: New Scientist, képek: Brightline West)
vonatok | las vegas | sebesség | vasút | egyesült államok
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!