A légi közlekedéssel foglalkozó kutatók megnyugtatták a repülés miatt izgulókat, hogy a halálos repülőgép-szerencsétlenségek valószínűsége egyre kisebb – még az idei év néhány igen látványos és félelmetes pillanata ellenére is.
A repülés ugyanis még soha nem volt ennyire biztonságos, mint napjainkban, derül ki a Massachusetts Institute of Technology új tanulmányából.
"Azt gondolhatnánk, hogy van valami redukálhatatlan kockázati szint, ami alá nem tudunk lemenni" – mondta Arnold Barnett professzor és a tanulmány szerzője. "És mégis, a repülés során bekövetkező halálesetek esélye évente körülbelül hét százalékkal csökken."
Az adatok szerint a repülők manapság harminckilencszer biztonságosabbak, mint fél évszázaddal korábban, amikor még minden 350 ezer utasból egynél állt fenn a halálozással járó légi baleset esélye.
A 2018 és 2022 között időszakban mindez már 13,7 millió utasból egyet jelentett.
A statisztikák az évek során exponenciálisan biztonságosabb tendenciát mutatnak: míg 1978 és 1987 között 750 ezer utasból egynél állt fenn a halálozással járó légi szerencsétlenség kockázata, addig 1988 és 1997 között 1:1,3 millióhoz az arány. 1998 és 2007 között minden 2,7 millió utasból egynél lehetett ezzel számolni, 2007 és 2017 között minden 7,9 millióból egynél.
"Az évtizedekig tartó jelentős javulás után nagyon nehéz ugyanolyan ütemben javulni. És mégis sikerül" – mondta Barnett.
Nem vitás, a légiutas-kísérőknek nehéz dolguk van. Mindenben segítenek a fedélzeten az italok és ételek felszolgálásától kezdve az ideges utasok megnyugtatásáig, plusz vészhelyzetben megmenthetik az életünket. Más szóval, tudnak egy-két kulisszatitkot – és ez magában foglalja azt is, hogy mi az, amit soha, de soha ne együnk vagy igyunk repülés közben.
(Forrás: NY Post, fotók: Getty Images)
tanulmány | utazás | biztonságos | repülés | repülőgép
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Az év leglátványosabb autós-motoros kalandja – elindult az idei Balkan Rally
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!