Szervezettség, infrastruktúra, fenntarthatóság, állások a tech szektorban – többek között ezeket rangsorolták az Európa legokosabb városai lista összeállításakor. A rangsor élére egy „újonc” került, amit mégis mindannyian jól ismerünk.
Ezúttal nem egy turisztikai ügynökség vagy más, a turizmushoz közvetlenül kapcsolódó cég végzett városokkal kapcsolatos kutatást, hanem a ProptechOS nevű techcég. Az alapfelvetés, hogy mi tesz egy várost okossá? Nos, az innovatív zöld technológiák, a hatékony tömegközlekedés, a remek munkalehetőségek (azon belül is a legmodernebb szektorokban), és a fenntarthatóság gyakorlatba ültetése.
A ProptechOS-féle Smart City Index azonban túlmegy az alapokon: amit csak lehet számszerűsít, a szabadon hozzáférhető wifi-szpotokat, a fákat, a reptereket, a meghirdetett (tech) állásokat. Így került idén először egy olyan város a lista élére, ami eddig sosem:
Párizs.
A francia főváros százból 91,8 pontot kapott a közlekedésre és infrastruktúrára, 89,1-et a tech állások piacára, és bár a zöld infrastruktúrára csak 51,4-et, összességében így is 76,4-en állt meg a mutató.
Párizs mögött a tavaly első London végzett 73,1-es összpontszámmal, ugyanakkor lényegesen erősebb zöld infrastruktúrával (63). A harmadik helyezett Amszterdam (72,8) zöld infrastruktúrája egészen kiemelkedő (75,4), aminek a rendkívül széles körben elterjedt bringázás lehet az egyik oka.
Ezért gondoljuk a listát egyszerre meglepőnek és kiszámíthatónak: meglepő, mert rengeteg világváros szerepel rajta, ugyanakkor kiszámítható ugyanezen okból, mert ha a módszer előnyben részesíti a szolgáltatások és lehetőségek mennyiségét, akkor a nagyvárosok behozhatatlan előnyben vannak a kisebbekkel szemben.
Tavaly tavasszal egy másik cég, az IMD által összeállított Smart City Index az intelligens technológiák és a város üzemeltetése mellett nagyobb súllyal vette figyelembe a lakosság életminőségének javítását, aminek meg is lett az eredménye: Zürich, Oslo, Koppengáha és Lausanne mögött végzett London, és Helsinki, Genf, valamint Stockholm is top tízbe került Európából.
De maradjunk még a ProptechOS Smart City Indexénél, ahol az első tíz így néz ki:
- Párizs
- London
- Amszterdam
- Berlin
- Madrid
- Lisszabon
- Stockholm
- Luxemburg
- Dublin
- Koppenhága
A teljes lista pedig itt található.
(Forrás: Timeout, fotók: A párizsi Pompidou központ, Unsplash)
Amszterdam | város | london | fenntarthatóság | párizs
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Öt kockázati tényező, amit el kell kerülni egy külföldi utazáson
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!