Szervezettség, infrastruktúra, fenntarthatóság, állások a tech szektorban – többek között ezeket rangsorolták az Európa legokosabb városai lista összeállításakor. A rangsor élére egy „újonc” került, amit mégis mindannyian jól ismerünk.
Ezúttal nem egy turisztikai ügynökség vagy más, a turizmushoz közvetlenül kapcsolódó cég végzett városokkal kapcsolatos kutatást, hanem a ProptechOS nevű techcég. Az alapfelvetés, hogy mi tesz egy várost okossá? Nos, az innovatív zöld technológiák, a hatékony tömegközlekedés, a remek munkalehetőségek (azon belül is a legmodernebb szektorokban), és a fenntarthatóság gyakorlatba ültetése.
A ProptechOS-féle Smart City Index azonban túlmegy az alapokon: amit csak lehet számszerűsít, a szabadon hozzáférhető wifi-szpotokat, a fákat, a reptereket, a meghirdetett (tech) állásokat. Így került idén először egy olyan város a lista élére, ami eddig sosem:
Párizs.
A francia főváros százból 91,8 pontot kapott a közlekedésre és infrastruktúrára, 89,1-et a tech állások piacára, és bár a zöld infrastruktúrára csak 51,4-et, összességében így is 76,4-en állt meg a mutató.
Párizs mögött a tavaly első London végzett 73,1-es összpontszámmal, ugyanakkor lényegesen erősebb zöld infrastruktúrával (63). A harmadik helyezett Amszterdam (72,8) zöld infrastruktúrája egészen kiemelkedő (75,4), aminek a rendkívül széles körben elterjedt bringázás lehet az egyik oka.
Ezért gondoljuk a listát egyszerre meglepőnek és kiszámíthatónak: meglepő, mert rengeteg világváros szerepel rajta, ugyanakkor kiszámítható ugyanezen okból, mert ha a módszer előnyben részesíti a szolgáltatások és lehetőségek mennyiségét, akkor a nagyvárosok behozhatatlan előnyben vannak a kisebbekkel szemben.
Tavaly tavasszal egy másik cég, az IMD által összeállított Smart City Index az intelligens technológiák és a város üzemeltetése mellett nagyobb súllyal vette figyelembe a lakosság életminőségének javítását, aminek meg is lett az eredménye: Zürich, Oslo, Koppengáha és Lausanne mögött végzett London, és Helsinki, Genf, valamint Stockholm is top tízbe került Európából.
De maradjunk még a ProptechOS Smart City Indexénél, ahol az első tíz így néz ki:
- Párizs
- London
- Amszterdam
- Berlin
- Madrid
- Lisszabon
- Stockholm
- Luxemburg
- Dublin
- Koppenhága
A teljes lista pedig itt található.
(Forrás: Timeout, fotók: A párizsi Pompidou központ, Unsplash)
város | london | madrid | Európa | fenntarthatóság
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!