Miért éppen ma van a felhőkarcolók világnapja?

A világ első felhőkarcolója csak tíz emelet magas volt, ma már külön kategóriába soroljuk a szupermagas és megamagas épületeket. És az sem véletlen, hogy szeptember 3-án ünnepeljük őket.

Itthon (és Európában) kevésbé jellemzőek, a világ számos egyéb részén viszont meghatározó épülettípusnak számítanak a felhőkarcolók. Sokszor a nagyvárosok igazi szimbólumai, ahol akár kisvárosnyi ember elfér egyetlen épületben.

Bár korabeli „felhőkarcolók” már a középkorban is épültek Itáliában. a mai, modern formájukban 130 évvel ezelőtt jelentek meg. A sűrűn lakott városnegyedekben, ahol kevés a hely építkezésre rendkívül hatékonynak bizonyultak akár iroda-, akár lakóépületnek. És az sem véletlen, hogy éppen szeptember harmadikán ünneplik a felhőkarcolókat:

1856-ban ezen a napon született Louis Henry Sullivan építész, a „felhőkarcolók atyja”.

Sullivant nevezik az amerikai modernizmus atyjának is; a híres chicagói iskola meghatározó alakja, Frank Lloyd Wright mentora volt.

Noha Sullivan tervezte az első modern toronyházakat, a zsánerben elsőnek tartott chicagói Home Insurance Buildinget történetesen nem. Az 1885-ben átadott épület mindössze tíz emelet magas volt, ami akkoriban még szép teljesítménynek számított, de előremutató volt abban is, hogy fém tartószerkezetet kapott – éppen ez tett lehetővé egy 1890-es hozzáépítést, amelynek során további két emeletet húztak rá.

William Le Baron Jenney eredetileg 42, majd a bővítés után 55 méter magas épületét 1931-ben lerombolták, több társával együtt. Természetesen egy megaprojekt, a ma is álló Field Building kedvéért, amelynek délnyugati lobbijában a tulajdonosok emléktáblát helyeztek el 1932-ben a világ egykori legmagasabb épülete előtt.

Jelenleg a világ legmagasabb épülete a dubaji Burdzs Kalifa a maga 828 méterével és 163 emeletével.

Szintén Ázsiában található a következő öt legmagasabb épület, majd következik a 2014-ben átadott, 541 méter magas New York-i One World Trade Center.

Ma már külön kategóriába soroljuk a szupermagas (300-600 méter) és a megmagamas (600 méter fölött) felhőkarcolókat.

Az Európai Unió legmagasabb felhőkarcolója, a 310 méter magas Varsó Torony nincs benne a világ száz legmagasabb épületében.

Az adatokat a felhőkarcolókkal foglalkozó – természetesen Chicagóban székelő – nemzetközi szakmai szervezettől vettük, ahol a lista további épületeit is böngészheted.

Bár a felhőkarcolók műfaja meghatározónak számít, és komoly előnyöket kínál várostervezés szempontjából is, azért nem problémamentes: New York épületei – köztük a híres Empire State Building és a Chrysler Building – összesen mintegy 762 millió tonnát nyomnak, ami nagyjából 140 millió elefánt súlyának felel meg. Ennek pedig komoly következményei vannak.

(Fotók: GettyImages, a nyitóképen Chicago látképe)

louis henry sullivan | chicago | felhőkarcoló | burdzs kalifa

FOLYTASD EZZEL

Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is

A játszótér, ami kétszer döbbent meg

Rendeld meg a Roadster magazin 16. számát!

Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom