Franciaország történelmének egyik legrosszabb évén van túl a bortermelés terén, ám a 2022 is szélsőséges időjárási körülményekkel indul. A késői fagy ismét elérte az ország egyes régióit, ami hatalmas károkat okozhatott a szőlőültetvényeken.
Egyes becslések szerint a tavalyi áprilisi fagy a francia szőlőültetvények mintegy nyolcvan százalékát érintette. Az idei évben a rekordhideg valamivel hamarabb csapott lesz az országra, így bíznak abban, hogy a károk is alacsonyabbak lesznek.
A forgatókönyv azonban gyakorlatilag ugyanaz volt mindkét évben: a március meleg időjárást hozott, ami korai bimbózást eredményezett, ám
az áprilisban bekövetkezett fagyok egyelőre beláthatatlan következményekkel járnak.
Sajtóértesülések szerint az idei rekordhideg különösen Burgundiában okozhatott károkat. A szőlőtermelők fáklyákkal próbálták melegíteni az ültetvényeket, hogy megelőzzék a nagyobb bajt, azonban
a legtöbben nagyon súlyosnak nevezték a helyzetet és attól tartanak, hogy a termés 50-80 százalékát is elveszíthetik.
A késői fagyok egyre gyakoribb problémává váltak Franciaországban, 2016 óra háromszor is óriási károkat okozott az áprilisi rekordhideg, azonban a mezőgazdasági minisztérium kijelentette: az idei veszteségek csak pár nap múlva válnak láthatóvá.
A bortermelők évek óta azon gondolkodnak, miként tudnák felvenni a harcot a klímaváltozással szemben. Tavaly például hat új, a szélsőséges időjárási körülményeknek is ellenálló szőlőfajt engedélyeztek, amelyek korlátozott mennyiségben használhatók majd a borok előállításához.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty Images)
francia bor | bortermelés | franciaország | francia borvidék | burgundia
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!