Franciaország történelmének egyik legrosszabb évén van túl a bortermelés terén, ám a 2022 is szélsőséges időjárási körülményekkel indul. A késői fagy ismét elérte az ország egyes régióit, ami hatalmas károkat okozhatott a szőlőültetvényeken.
Egyes becslések szerint a tavalyi áprilisi fagy a francia szőlőültetvények mintegy nyolcvan százalékát érintette. Az idei évben a rekordhideg valamivel hamarabb csapott lesz az országra, így bíznak abban, hogy a károk is alacsonyabbak lesznek.
A forgatókönyv azonban gyakorlatilag ugyanaz volt mindkét évben: a március meleg időjárást hozott, ami korai bimbózást eredményezett, ám
az áprilisban bekövetkezett fagyok egyelőre beláthatatlan következményekkel járnak.
Sajtóértesülések szerint az idei rekordhideg különösen Burgundiában okozhatott károkat. A szőlőtermelők fáklyákkal próbálták melegíteni az ültetvényeket, hogy megelőzzék a nagyobb bajt, azonban
a legtöbben nagyon súlyosnak nevezték a helyzetet és attól tartanak, hogy a termés 50-80 százalékát is elveszíthetik.
A késői fagyok egyre gyakoribb problémává váltak Franciaországban, 2016 óra háromszor is óriási károkat okozott az áprilisi rekordhideg, azonban a mezőgazdasági minisztérium kijelentette: az idei veszteségek csak pár nap múlva válnak láthatóvá.
A bortermelők évek óta azon gondolkodnak, miként tudnák felvenni a harcot a klímaváltozással szemben. Tavaly például hat új, a szélsőséges időjárási körülményeknek is ellenálló szőlőfajt engedélyeztek, amelyek korlátozott mennyiségben használhatók majd a borok előállításához.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty Images)
franciaország | francia borvidék | francia bor | bortermelés | fagykár
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!