A szabadban olvasás élménye inspirálta az Indiai Cricket Club új könyvtárát, egy kortárs, befogadó teret, amit nem egyszerű helyi körülmények ellenére igyekeztek fenntartható gyakorlatokkal tervezni. Az eddigi tapasztalatok alapján jelentősen nőtt a látogatók száma, érthetően, hiszen a tér amellett, hogy látványos, sokrétűen használható.
The Cricket Club of India's new library emerges as a contemporary, inclusive, and environmentally conscious space. Merging nature-inspired design, people-centric programming, and sustainable practices, the library transcends its traditional role, becoming a vibrant hub for learning, interaction, and community engagement.
Milyennek kell lennie egy könyvtárnak a mai, digitális korban? Erre a kérdésre kereste a választ a Covid idején tervezett, tavaly év elején megnyitott mumbai könyvtár. Itt a könyvek mellett az emberek állnak a középpontban, és a hely, ahol találkozhatnak, és megoszthatják egymással a tudást.
A projekt a Tudás erdeje (Forest of knowledge) nevet kapta, a dizájn pedig a természetből merít, abból, amikor egy fa alatt ülünk egy könyvvel, illetve a szomszédos utca gyönyörű lombkoronájából.
A megrendelő a Cricket Club of India, egy exkluzív klub a város (akkor Bombay, ma Mumbai) gyarmati múltjából, melynek fő épülete egy 1938-as, híres krikettstadionra néző Art Deco épület.
A tervező Studio Hinge eredetileg egy másik helyre tervezte az épületet, ám a könyvtár végül átkerült az adminisztratív épület negyedik emeletére, 420 négyzetméteren. Ezzel együtt igyekeztek megőrizni az eredeti koncepció lényegét.
Szándékosan kert-szerűen alakították ki, hogy kapcsolódjon a szabadban való olvasás gondolatához sok természetes fénnyel, és a kinti fakoronákra utaló rácsszerkezettel.
Többcélú tereket terveztek a szomszédos, korábban kihasználatlan Zumba stúdió felújításával, így most filmvetítések, könyvklubok, könyvbemutatók, felolvasások, valamint gyerekeknek és felnőtteknek szóló workshopok otthona is lehet a könyvtár.
Sőt az újratervezés lehetővé teszi, hogy a teret akár újra táncstúdióként használják.
A falak mentén egyetlen polc sem magasabb 120 centinél, így a természetes fény bőségesen áramlik be, míg a felnőttek számára akadálytalan a kilátás, és még „félprivát” zugokat is létrehoznak.
Indiában nagyon nehéz fenntarthatóan kitermelt őshonos fafajokat találni, ezért FSC-forrásokból származó kanadai fát használtak: az ablakoknál sárga cédrust, a polcokhoz nyugati hemlokfenyőt
Indiában nemrég jártunk, akkor egy olyan épületegyüttest mutattunk be, amelynek a megalkotói a hindu és a mogul építészet klasszikus elemeit felhasználva terveztek négygenerációs családi birtokot Rádzsasztánban.
(Forrás: Hinge, fotók: Suryan//Dang)
lista | könyvtár | mumbai | india | dizájn
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!