A National Coffee Association szerint a kávé az amerikaiak kedvenc itala, még a vizet is megelőzi a listán. Friss hazai eredményünk most nincs, de gyaníthatóan itthon is az élmezőnyben tanyázik a fekete.
Egy 2017-es tanulmányból kiderül, hogy egy átlag amerikai körülbelül 200 milligramm koffeint visz a szervezetébe naponta, ami még belefér az egészségügyi szakértők ajánlásába.
Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal ugyanis napi 400 milligrammnál nem ajánl több koffeint egészséges felnőttek számára – ez pedig nagyjából négy-öt csésze kávét jelent.
De vajon elég koffeint fogyasztasz ahhoz, hogy átvészeld a napot? Vagy túl sokat iszol, amiért aztán éjszakánként nem tudsz rendesen aludni? Hogyan hozhatod ki a legtöbbet a kávéból?
Ezekre a kérdésekre adunk választ.
– Körülbelül 100-150 milligramm – ami egy-másfél csésze kávénak felel meg – koffeinre van szüksége az embernek az úgymond egészséges energialökethez, bár ez természetesen egyénfüggő – mondta Astrid Nehlig, a francia Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet kutatási igazgatója a Wall Street Journalnak.
– A kávé elkortyolgatása (vagy ledöntése) után általában öt percig tart, amíg az "beindul" és kifejti a hatását, majd úgy 15 és 120 perc között válik optimálissá – folytatta Nehlig. Tanulmányok kimutatták, hogy a koffein számos szempontból előnyös lehet. Egy egészségügyi folyóiratban 2023. októberében megjelent publikációból kiderült, hogy azok a felnőttek, akik nagyobb mennyiségben fogyasztottak koffeintartalmú italokat, kevésbé voltak törékenyek, és a későbbi életük során jelentősen jobb fizikai funkciókkal rendelkeztek.
Eközben egy 2023. márciusi tanulmány a kávé jó és rossz tulajdonságait is megállapította. A New England Journal of Medicine című orvosi folyóirat írása szerint legalább egy csésze kávé napi fogyasztása pozitívan befolyásolja a testmozgást, de negatívan hat az alvásra. Emellett növelheti a heves szívdobogás egy bizonyos típusának kockázatát is. Azokon a napokon, amikor kávét fogyasztottak, a kísérletben résztvevők átlagosan 1058 lépéssel többet tettek meg, mint a kávé nélküli napokon. A kávés napokon azonban 36 perccel kevesebbet is aludtak.
A kávét fogyasztók általában motiváltabbak a testmozgásra és jobban is teljesítenek, amikor eljön a mozgásidő, de a kutatás vezető szerzője, Dr. Gregory Marcus kardiológus és orvosprofesszor a CNN-nek elárulta, hogy "nem szabad az edzésteljesítmény fokozása érdekében energiaitalokat vagy nagy dózisú koffein fogyasztani."
Szakértők szerint körülbelül négy-hat óra kell ahhoz, hogy az elfogyasztott koffein felét teljesen feldolgozza a szervezet, de genetikai tényezők is szerepet játszanak abban, hogy mennyire lassan vagy gyorsan metabolizálódunk.
Dr. Frank Hu táplálkozástudományi és epidemiológiai professzor elmondta, hogy a legjobb koffeinforrásnak a cukrozatlan kávé vagy tea számít, illetve ezeknek az italoknak egyéb előnyei, például gyulladáscsökkentő hatásuk van.
Lényeg a lényeg: az egészséges koffeinlökést a legtöbb ember számára már egy-másfél csésze kávéval is el lehet érni, a hatást 15 és 120 perc elteltével fejti ki, úgyhogy ennek megfelelően érdemes tervezni a napot.
Időről időre előáll valaki a tökéletes eszpresszó titkával, most tudósok egy csoportja tette ezt. A kutatók szerint a titkos összetevő pedig nem más, mint a víz. De nem az, amellyel a kávét főzzük. Azt mondják, ha a kávészemekhez adunk néhány csepp vizet még mielőtt ledarálnánk, egyenletesebb és ízletesebb lesz az eszpresszó.
(Forrás: NY Post, fotók: Getty Images)
csésze | optimális | mennyiség | ideális | adag | időpont
A legnagyobb bűnök, amiket olasz ételekkel el lehet követni
Hihetetlen, hogy mik voltak a világ leghíresebb embereinek kedvenc ételei

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!