Akinek a munkája megköveteli a sok-sok utazást, nyilván tisztában van vele, milyen költségekre számíthat egy üzleti út során. Most azokat a városokat soroljuk fel, ahol a legnagyobb kiadásokkal kell számolni.
Egyes városok ugyanis jóval drágábbak az átlagnál. Akár ebédelni állunk meg az út során valahol, akár egy üveg vizet veszünk a boltban, a különbségek megdöbbentőek lehetnek. Nem árt tehát előre számolgatnia annak, aki a következő üzleti útját külföldre tervezi.
Ebben lehet segítségünkre az ECA International által felállított lista, amelyen a legköltségesebb városok szerepelnek. Figyelembe veszik például az átlagos szállásköltségeket, a várható közlekedési kiadásokat, taxiárakat és persze az étkezési költségeket is. Ezt a rangsort minden évben elkészítik, ezért azt is érdekes megfigyelni, miképpen alakult a sorrend tavalyhoz képest.
New York az élen jár
Trónfosztás nem történt, az első helyen 2018-ban és idén is New York végzett, ott számíthatunk tehát a legtöbb kiadásra egy üzleti út folyamán. Ennek elsődleges oka az, hogy rendkívül drágák a hotelszobák.
Ami a többi amerikai várost illeti, tavaly New York mellett csupán Washington fért fel a tízes listára, idén azonban Los Angeles és San Francisco is feliratkozott. Ez tehát azt jelenti, hogy – az ECA rangsora alapján – a világ tíz legdrágább városa közül négy az Egyesült Államokban található.
A feltörekvő Izland
Az egyik legérdekesebb fejlemény tavalyhoz képest az izlandi főváros, Reykjavík megjelenése a listán.
Úgy tűnik tehát, hogy a világ legészakibb fővárosa nem csak a turisták számára költséges, hanem az utazó üzletemberek számára is annak számít. A kettő persze összefügg, mivel egyre több turista érkezik oda, a kereslet egyre nagyobb, a hotelek árai pedig emelkednek, ráadásul a megélhetési költségek is magasak.
London épphogy, de lemaradt
Szintén érdekes, hogy London idén nem került fel a listára. Az ECA elemzője szerint nehéz megjósolni, hogy a jelenlegi instabil politikai helyzet miképpen befolyásolja majd az árakat. Az is elképzelhető, hogy London kevésbé lesz vonzó a vállalkozások számára, ezért a hotelárak csökkenhetnek is.
Azok a drága svájci városok
Ami viszont kevésbé meglepő, hogy a svájci nagyvárosok továbbra is igen drágák. Genf az előkelő második helyen szerepel New York mögött, tehát egyértelműen a legköltségesebb európai úti célnak számít, ha üzleti útról van szó.
A dobogó harmadik helyén szintén egy svájci város, Zürich szerepel, de Bázel és Bern is helyet követelt magának a listán, tehát a tíz legdrágább város közül négy svájci, ami azért igencsak figyelemreméltó jelenség.
Összességében a négy svájci település és Reykjavík mellett még Párizs iratkozott fel az európai nagyvárosok közül, plusz az említett négy amerikai metropolisz.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Unsplash, Getty Images)
legdrágább | Svájc | lista | üzlet | utazás | amerika
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!