Az idei Globális Kerékpáros Index a világ kilencven városát rangsorolta abból a szempontból, hogy mennyire kedvezőek a körülmények a biciklistáknak.
A kerékpárutaktól a kerékpárlopások arányán át az időjárásig mindent figyelembe vettek, ami csak befolyásolhatja a tekerés élményét és lehetőségeit.
A lista első helyére ezek alapján Utrecht került, ahol nemcsak a kerékpárosok száma nagy – a lakosság mintegy 51 százaléka kétkeréken közlekedik –, hanem a jó minőségű és gazdag a kerékpáros infrastruktúra is, és közben nagyon kevés az esős nap.
A második helyen a nyugat-németországi Münstert találjuk,
amely többek között a kerékpáros halálesetek kis számával győz meg,
de egyébként minden más tekintetben is jó eredményeket ért el, emellett rendszeresen ad otthont különböző kerékpáros eseményeknek és fesztiváloknak.
A lista harmadik helyén Antwerpen végzett, ahol
különösen olcsók a biciklivásárlási és -karbantartási lehetőségek,
emellett kiterjedt a kerékpármegosztó-rendszer, és mintegy négyezer kerékpárút gondoskodik a gördülékeny haladásról. Íme, az első tíz helyezett!
- Utrecht, Hollandia
- Munster, Németország
- Antwerpen, Belgium
- Koppenhága, Dánia
- Amszterdam, Hollandia
- Malmö, Svédország
- Hangcsou, Kína
- Bern, Svájc
- Bréma, Németország
- Hannover, Németország
A rangsor legalján a nigériai Lagost találjuk, majd Medellín, Bangkok, Tbiliszi, Moszkva, Jakarta, Hongkong, Buenos Aires, a kolumbiai Cali és Bogotá következik, amely pedig igen nagy erőfeszítéseket tesz, hogy javítson gyászos helyezésén. Magyar város nem került fel a listára.
Ha tekernél egy jót a nyár végén vagy ősszel, akkor Szlovénia tárt karokkal vár, de ezeket az európai kerékpáros utakat is érdemes kipróbálnod.
(Forrás: TimeOut, képek: Unsplash)
kerékpár | legjobb városok | bicikli | Utrecht
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!