Hímes tojás, csokoládé nyuszi és sonka. A húsvétvasárnap ezek nélkül szinte teljességgel elképzelhetetlen. De vajon miért pont sonka kerül az asztalra?
A válasz nem is olyan bonyolult, mint gondolnánk:
ez most a szezonális.
A húsvéti vacsora fő étele a világ számos pontján a bárány volt. A zsidók felszabadulását és Egyiptomból való kivonulását ünnepelték ezzel. A szokás a kereszténység terjedésével párhuzamosan is megmaradt. A báránynak azonban az idők folyamán vetélytársa lett.
A téli hónapokban a gazdák ugyanis a gondosan előkészített sonkát bepácolták, a felfüstölést követően pedig a tavasz beköszöntére fogyasztható is lett. Nem volt szükséges tehát drága húst vásárolni, egyszerűen csak le kellett akasztani a füstölőből a gyönyörűen elkészült sonkát, hogy aztán megfőzzék, és tojás, torma, valamint friss kalács kíséretében az asztal ünnepelt sztárjává válhasson.
A sonka tehát nemcsak az íze miatt kerül évről évre az ünnepi asztalra, hanem azért is, mert tradicionális, szezonális és praktikus választás. Egyedülálló módon képes ugyanakkor arra is, hogy összehozza a családot és megteremtse a húsvét magával ragadó hangulatát.
Ha pedig már a sonkánál tartunk, nem lehet elmenni szó nélkül Gódor András mellett, akinek a tevékenységét "A Sonkás" és "A Sajtos" jelző is csak részben írja le. Szakmáját tekintve hentes, aki harmincnégy éve árul Budán, a Fény utcai piacon, amely akkor még kicsit másképp nézett ki, mint most. Huszonöt éve újították fel, és amikor András be-, pontosabban visszaköltözött, egy fontos döntést is hozott. Erről mesél ebben a cikkünkben.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
húsvét | magyarázat | sonka | ünnep | hagyomány
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!