A székhely és a telephely két külön fogalom, amit a kezdő vállalkozók gyakran összekevernek, pedig egyáltalán nem ugyanazt jelentik. A különbség közöttük, hogy míg az egyik kötelező, addig a másik általában csak egy lehetőség.
Most kifejtjük azokat a lényeges információkat, amelyeket mindenképp fontos tudni azelőtt, hogy saját vállalkozás alapításába vágnánk a fejszénket, illetve azt is, hogy milyen esetekben lehet fontos a székhely mellett egy saját telephely fenntartása is.
Székhely és telephely: mi a különbség a kettő között?
Napjainkban rengeteget hallani a székhely és a székhelyszolgáltatás fogalmáról. Sokan azonban nem tudják, hogy ez nem egyezik meg a telephellyel. A székhely ugyanis nem más, mint a vállalkozás bejegyzett címe, az a hely, ahol a hivatalos leveleket fogadjuk és tároljuk, az esetleges hatósági ellenőrzéseket kezeljük. Akár egyéni vállalkozásról, akár gazdasági társaságról van szó, székhellyel minden esetben rendelkeznünk kell, legyen az saját vagy bérelt ingatlan, vagy épp székhelyszolgáltatón keresztül igénybe vett szolgáltatás.
A telephely ezzel szemben az a hely, ahol a tényleges üzleti tevékenység zajlik. Nem minden vállalkozásnak van rá szüksége, bizonyos esetekben azonban ez is kötelező lehet. Abban az esetben például, ha a tevékenységünket nem a székhelyünkön végezzük, a telephely megléte alapvető feltételnek tekinthető.
Ez a helyzet állhat fenn többek között boltok és áruházak esetében, gyártói és termelői tevékenység esetén, valamint olyan cégeknél is, amelyek különböző helyszíneken nyújtanak szolgáltatásokat.
Lehet-e egy vállalkozásnak több telephelye?
Míg cégünk minden esetben csak egy székhellyel rendelkezhet, addig telephelyünk igény szerint több is lehet. Elég például az országos hálózattal rendelkező üzletekre gondolnunk, melyek esetében minden egyes üzlethelyiség egy-egy újabb telephelynek tekinthető.
Egy hazai cég ráadásul nemcsak Magyarországon, de külföldön is rendelkezhet úgynevezett fióktelepekkel abban az esetben, ha szeretne a nemzetközi piacon tevékenykedni. Ebben az esetben fontos tudni, hogy a telephelyet le kell jelentenünk a magyar hatóságnak, a hazai jogszabályok mellett pedig az adott ország törvényeire, és vállalkozásokat illető szabályaira is oda kell figyelnünk.
Miért lehet előnyös egy telephely fenntartása?
A telephely létesítése bizonyos vállalkozások esetében jogi követelmény. Ez nem jelenti azonban azt, hogy ne járhatna a vállalkozók és cégvezetők számára kiemelkedő előnyökkel.
Ha tehát az üzletünkkel kapcsolatban országos vagy épp nemzetközi szinten gondolkodunk, mindenképp érdemes utánajárni a lehetőségeinknek.
Amennyiben szeretnénk többet tudni a telephely létrehozásával kapcsolatos kérdésekről, érdemes szakember véleményét kérnünk. A Logosz Cégcsoport munkatársai az ország több pontján segítenek a cégalapítást és székhelyszolgáltatást érintő kérdésekben.
(Szponzorált tartalom)
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!