Fekete falakkal és méretes ablakokkal ellátott, füves tetővel befedett, egyszerű, visszafogott épület az erdő közepén. Sok ilyet láttunk már, csakhogy ez a Minimod vendégház előre legyártott szerkezetű, és bárhová elhelyezhető.
Most éppen Brazíliában pakolták le, ahol cölöpökön állva szinte belesimul a környezetébe. A brazil-uruguayi stúdió által tervezett házikó a Curcaca-völgyben kapott átmeneti otthont, miután kilencszáz kilométeres utazást követően megérkezett a tisztásra.
Első ránézésre – és a MAPA tervezőinek elmondása alapján – egy kortárs újraértelmezésen átesett primitív menedéknek tűnik, de több akar lenni egy erdő közepén a természet közelségével és pompás panorámával csalogató faháznál.
Maga a ház CLT-technológiával készült, ami világszerte egyre népszerűbb – Brazíliában még viszonylag ritkaságnak számít. Rétegragasztott fapanelekből áll, a fűrészelt deszkákat pedig szálirányban elforgatva ragasztják össze.
Ez a Skandináviából származó módszer kiválóan alkalmas házépítésre, ráadásul a végeredmény sokkal természetesebb és otthonosabb érzést teremt a betonnál.
A természetességet egyébként odabent is megfigyelhetjük: a falak és a szekrények is fából készültek. Az étkezővel elkülönített, könyvespolcokkal és kandallóval felszerelt hangulatos nappali mellett konyhát és két egyforma méretű hálószobát (saját fürdőszobával) alakítottak ki még benne.
A kanapén üldögélve és a hatalmas ablakokon át az erdő meghittségében gyönyörködve nem is gondolhatnánk magunkhoz közelebb az anyatermészetet, pedig ennek a háznak még terasza is van, hogy aztán tényleg úgy érezhessük, mi is ide tartozunk.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Dezeen)
vendégház | Curcaca-völgy | Minimod | erdő | ház | CLT
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!