Egy időben népszerűbb volt, mint a nepáli oldal, amíg egy rossz döntés el nem vette a mászók kedvét. Most azonban újra fordulhat a kocka.
A világjárvány óta Kína először engedélyezi a külföldi hegymászóknak, hogy Tibeten keresztül induljanak a Mount Everest felé. Erről azonban nem adott ki hivatalos közleményt a kínai kormány, a mászók onnan értesülhettek a nyitásról, hogy az engedélyeket kiadó Kínai-tibeti Hegymászó Szövetség közzétette az idei árait. A lista tartalmazza a felszerelést szállító jakok árát, a helyi idegenvezetők és fordítók díját, valamint a Tibet fővárosából, Lhászából az Everest alaptáborába történő utazás költségeit.
Aki belevágna a kalandba, annak a kínain kívül külön tibeti vízumot is ki kell váltania, ebben szintén segít a szövetség, emellett nem árt igyekeznie, ugyanis évente maximum háromszáz engedélyt adnak ki.
Az Everest megmászására alkalmas időablak itt is kicsi: áprilistól általában május közepéig lehet a hegy meghódítására indulni.
Bár manapság a legtöbben a nepáli oldalról érkeznek a csúcsra, ez nem volt mindig így. 2000 és 2007 között a kínai oldal sokkal népszerűbb volt, elsősorban azért, mert biztonságosabbnak tartják. 2008 után azonban a kínai kormány rossz döntése nyomán elpártoltak innen a túrázók. A pekingi nyári olimpián az olimpiai lángot ugyanis felvitték az Everestre, ehhez pedig lezárták az útvonalat.
Erről azonban nem szóltak előzőleg a mászóknak, akik így elbukták a már lefoglalt utazásokat. Ettől kezdve sokan átpártoltak a nepáli oldalra, 2020-ban pedig a kínai oldalt le is zárták. Most azonban, hogy újra megnyitott, könnyen lehet, hogy az arányok ismét Tibet javára billennek.
Aki Nepálból indul, annak ettől az évtől újabb tárggyal bővül a kötelező készlete, aki pedig mászás nélkül csodálná meg az Everestet, annak ezt kell tennie.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
mount everest | hegymászás | tibet | himalája | kína | mászóengedély
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!