Egy időben népszerűbb volt, mint a nepáli oldal, amíg egy rossz döntés el nem vette a mászók kedvét. Most azonban újra fordulhat a kocka.
A világjárvány óta Kína először engedélyezi a külföldi hegymászóknak, hogy Tibeten keresztül induljanak a Mount Everest felé. Erről azonban nem adott ki hivatalos közleményt a kínai kormány, a mászók onnan értesülhettek a nyitásról, hogy az engedélyeket kiadó Kínai-tibeti Hegymászó Szövetség közzétette az idei árait. A lista tartalmazza a felszerelést szállító jakok árát, a helyi idegenvezetők és fordítók díját, valamint a Tibet fővárosából, Lhászából az Everest alaptáborába történő utazás költségeit.
Aki belevágna a kalandba, annak a kínain kívül külön tibeti vízumot is ki kell váltania, ebben szintén segít a szövetség, emellett nem árt igyekeznie, ugyanis évente maximum háromszáz engedélyt adnak ki.
Az Everest megmászására alkalmas időablak itt is kicsi: áprilistól általában május közepéig lehet a hegy meghódítására indulni.
Bár manapság a legtöbben a nepáli oldalról érkeznek a csúcsra, ez nem volt mindig így. 2000 és 2007 között a kínai oldal sokkal népszerűbb volt, elsősorban azért, mert biztonságosabbnak tartják. 2008 után azonban a kínai kormány rossz döntése nyomán elpártoltak innen a túrázók. A pekingi nyári olimpián az olimpiai lángot ugyanis felvitték az Everestre, ehhez pedig lezárták az útvonalat.
Erről azonban nem szóltak előzőleg a mászóknak, akik így elbukták a már lefoglalt utazásokat. Ettől kezdve sokan átpártoltak a nepáli oldalra, 2020-ban pedig a kínai oldalt le is zárták. Most azonban, hogy újra megnyitott, könnyen lehet, hogy az arányok ismét Tibet javára billennek.
Aki Nepálból indul, annak ettől az évtől újabb tárggyal bővül a kötelező készlete, aki pedig mászás nélkül csodálná meg az Everestet, annak ezt kell tennie.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
mászóengedély | himalája | tibet | mount everest | kína
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!