Olaszország rengeteg dologban jó – ilyen a pizza, a fagylalt, vagy a vörösbor, és a lista még elég sokáig folytatható –, de egyvalamiben minden más országnál jobban teljesít: a jó és olcsó kávéban.
Itáliában nagyjából 132 ezer kávézóban kaphatunk akár egy euróért (most épp 410 forintért) is eszpresszót. Hogy ott mennyire szeretik a kávét, arra legyen elég egy adat: évente hatmilliárd kávét döntenek magukba az emberek.
Az olcsó kávéra többféle magyarázat van. Másokkal ellentétben Olaszországban a kávébeszállítók gyakran fedezik a kávézók megnyitásának költségeit, így a utóbbi üzemeltetői egy rakás pénzt takarítanak meg, plusz az olaszoknál masszívan elterjedt a családi kávézók kultúrája is, ami pedig azt jelenti, hogy nem kell túl sok alkalmazottat felvenniük (és fizetniük). Ez a kultúra azonban hamarosan megváltozhat.
A kávébab ára ugyanis az elmúlt évben 48 százalékkal ugrott meg, 2018 óta egyenesen megháromszorozódott.
A hírek szerint ez nagyrészt a vietnami és brazíliai gyenge termésnek, valamint az Európa és Ázsia között 2023 novembere óta fennálló ellátási láncproblémáknak köszönhető, ezért a vállalkozásoknak egyre nehezebb alacsonyan tartani az árakat.
"Olaszországban a kávéra nem termékként, hanem emberi jogként tekintenek" – mondta a Telegraphnak Andrea Pettinari, a Caffe dell'Arte kávézó tulajdonosa. "De ha az eszpresszó árát egy eurón tartjuk, az fenntarthatatlan az ellátási lánc minden szereplője – a termelők, a baristák, a kávézótulajdonosok – számára. Hirtelen nem marad haszonkulcs."
De ne gondoljuk azt, hogy az olaszok csak úgy lemondanak az egyeurós kávéjukról.
Annyira hozzászoktak a kávéárakhoz, hogy egy esetleges emelés politikai kérdéssé válhat. A kávézók máris érzik a nyomást, hogy ne változtassanak az árakon. "Az eszpresszó olyan alapszükséglet, mint a kenyér" – mondta Luciano Sbraga, az Olasz Közintézmények Szövetségének elnökhelyettese a Financial Timesnak: „Ha az emberek egy termék ennyire fontos, akkor nem könnyű feladat emelni az árakat.”
Egyelőre tehát még kérdőjeles, hogyan alakul majd a történet, azaz lesz-e ellenállás a kávézók részéről vagy végül engednek a nyomásnak.
Pizza és tészta – mi más is lehetne ezeknél olaszabb, nem? Talán mégsem. Olasz szakácsok egy csoportja összefogott, ezzel párhuzamosan pedig elmarasztalja a turistákat, amiért "mindent rosszul csinálnak", amikor a Itáliában nyaralnak.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
változás | vége | eszpresszo | itália | áremelés
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!