Ajánlott időben jegyet és egyúttal jó helyet foglalni.
Talán nem is emlékszünk, hogy 2020 tavaszán még az egészséggel (és a repüléssel) kapcsolatos figyelem nagy része a Covidra vonatkozott. Meglepő módon számos tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a repülés viszonylag alacsony kockázatot jelent a fertőzés szempontjából – de most nem is ez a lényeg.
A Coviddal már senki nem foglalkozik érdemben, viszont a most véget ért télen is hosszúra nyúlt az influenzaszezon, még csak nem is váltották egymást a vírusok, hanem folyamatosan keringtek, többnyire párhuzamosan, egymással is versenyezve.
Röviden, a betegség elkerülése érdekében mint mindig, most is ajánlott megelőző intézkedéseket tenni. Jó hír, hogy a Covid idején begyakrolt praktikák (beleértve a kézmosást, a maszkviselést és a távolságtartást) az influenza megelőzésére is alkalmasak.
A repüléssel kapcsolatosan pedig van egy extra tippünk: az ablak melletti ülés mielőbbi lefoglalása.
Az Emory Egyetem 2018-as tanulmányából (amely amely tíz transzkontinentális járaton több mint 1500 utast követett nyomon) kiderül, hogy a repülőgépen az ún. „fertőző zóna” valószínűleg sokkal kisebb, mint gondolnánk.
A tanulmány szerint a repülés során három százalék az esélye annak, hogy valaki szomszédos utastársától kapja el az influenzát. Ez az esély azonban nagy mértékben megnő a már említett fertőző zónán (ami kb. egy métert jelent) belül. Ha tehát valaki ebben a zónában tartózkodik egy beteg utas közelében, a tanulmány szerint a megbetegedés kockázata nyolcvan százalékra ugrik.
De akkor hogyan segít az ablak mellett ülőhely?
A szerzők szerint mivel az a legelszigeteltebb hely a gépen, ezért az számít a legbiztonságosabbnak is, hiszen csupán egy utas ül mellettünk, továbbá viszonylag távol helyezkedik el az ülések közti folyosótól, ahol a személyzet és a többi utas közlekedik.
A tanulmány eredményeiből az is kiderült, hogy a repülés időtartama alatt a folyosói üléseken ülők hatvannégy alkalommal „érintkeztek” más utasokkal, a középső ülésen helyet foglalók esetében ez a szám ötvennyolc, míg az ablak mellettieknél mindössze tizenkettő.
Szóval, úgy tűnik, érdemes sietni és lefoglalni az ablak mellé szóló helyeket, bónuszként még a kilátás is jobb lesz.
Ha esetleg eddig nem gondolkodtál el ezen, itt eláruljuk, miért vannak fehérre festve a repülőgépek, itt pedig azt, hogy miért a bal oldalon kell beszállni a gépbe.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images)
ablak | vírus | repülő | biztonság | utazás | repülés
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!