Enyhe a tél, de kitart még, ahogy vele az influenzaszezon is. Mindez nem jelenti azt, hogy a következő hónapokban a nappaliban kellene gubbasztani, mert egy téli utazás is csalogató, de azért jó pár dologra érdemes odafigyelni egy havas-jeges-szeles tripen. Dr. Chris McStay, a New York-Presbyterian/Columbia University Irving Medical Center sürgősségi osztályának felelős alelnöke minden fontos tudnivalót elmond.
Naprakész oltások
Bár vírusok jönnek-mennek – sokszor egy időben több is –, McStay szerint alapvetően minden évben ugyanazok a tanácsok érvényesek.
Az egyik legfontosabb dolog, ami az utazás során biztonságot adhat, az az oltás.
„A megelőzés egyik fő pillérét a védőoltások jelentik, különösen az influenza és a Covid esetében. Mind populációs, mind egyéni szinten jelentős hatással bírnak” – mondta.
Az oltás mellett fontos odafigyelni a higiéniára, gyakran kell kezet mosni és bizonyos helyzetekben a maszkviselést sem szabad elfelejteni – utóbbi a Covid idején volt kötelező, de sok helyzetben most is erősen ajánlott.
Befolyásolja-e a megbetegedés esélyét, hogy hol ülünk a repülőgépen?
Bár a repülés során nem lehet élvezni a nyitott ablak előnyeit, McStay mégis azt ajánlja, hogy ablak melletti helyet foglaljunk, mert így valamivel kisebb az esélye annak, hogy elkapjuk a levegőben terjedő vírust.
„Bizonyos adatok arra utalnak, hogy az ablak melletti ülés alacsonyabb rizikót jelenthet a vírusoknak való kitettségre a folyosó mellettiekhez képest” – mondta a szakember, ugyanakkor hozzátette, hogy „tekintettel az utasok szoros és összetett interakcióira (biztonsági ellenőrzés, beszállás stb.), nem biztos, hogy érdemes nagy hangsúlyt fektetni az ablak melletti hely mielőbbi megszerzésére”.
Az utazás alatt gyengül az immunrendszer?
Nem feltétlenül, de McStay szerint a stressz viszont gyengítheti.
Javasolja a rendszeres alvásciklus fenntartását és a kiegyensúlyozott, teljes értékű étkezést, ami kevesebb stresszhez vezethet, cserébe az immunrendszer teljes gázzal tud működni.
Segítenek a multivitaminok vagy C-vitamin?
McStay tanácsai az általános jellegű vitaminokra és étrendkiegészítőkre vonatkoznak, és nem tud kezeskedni egy adott márkáért, azonban bizonyos elemzések szerint a vitaminok sokat tesznek az utazók egészségének megőrzéséért.
Véleménye szerint ahelyett, hogy konkrét vitaminpótlásra összpontosítanánk, inkább a kiegyensúlyozott étrendet tartsuk szem előtt.
Vannak, akik a tél beköszöntével összepakolják a bőröndjeiket és a világ egy másik pontjára költöznek, ahol fűtésszámla nélkül, szikrázó napsütésben vészelhetik át a hideg hónapokat. Na, őket biztosan elkapja a borzongás a világ leghidegebb városainak listájától.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images, Unsplash)
covid | egészség | tél | influenza | vírus | utazás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!