San Franciscót nem hiába tartják izgalmas és változatos városnak, ha egy szállodáján belül is ennyiféle stílusjeggyel megrajzolt hangulatba ütközik a vendég, mint a Tilden Hotelben.
Némi art deco köntösbe öltöztetett kortárs szállodát élesztett újjá a brooklyni Studio Track az Államok másik felén, San Francisco egyik feltörekvő kerületében, Tenderloinban.
Az építészek faltól falig kipofozták a történelmi épületet, hogy aztán a minimalistától a modernistáig elég széles skálán terjedő stílusjegyeket hagyjanak rajta.
A szálloda eredetije még 1928-ban nyitott meg Linden Hotel néven. Nem lehet mondani, hogy eseménytelenül alakult a további sorsa: előbb Hotel Mark Twainre kereszteltek át, majd jöttek a nehéz idők, amikor is itt tartóztatták le ópiumbirtoklásért a legendás bluesénekest, Billie Holidayt. Napjainkra már tovaszálltak a megtépázott hírnév okozta esztendők, és a szálloda immáron a Golden Gate Parkban álló Kosárlabdajátékos című művéről ismert szobrászművész, Douglas Tilden után a Tilden Hotel nevet viseli.
A 118 lakosztályos épületben a tiszta vonalak szerves textúrákkal keveredve megidézik a japánok szépségről alkotott híres vabi-szabi szemléletét. Utóbbi a japán esztétikát és világnézetet képviseli, amely az elfogadásban, a mulandóságban és a tökéletlenségben mutatkozik, amit a tökéletelen, mulandó és hiányos szépséggel magyaráznak. Visszafogott anyagokat használva a minimalizmusra törekednek.
Ezeket a jegyeket megfigyelhetjük a harminc-negyvenkét négyzetméteres lakosztályokban is, melyek mindegyikében megjelenik az épület art deco-öröksége és monokróm világa. Hogy még egy kis csavar legyen a dologban, nagyon amerikai, fehérre pingált klasszikus zsalugáteres ablakai vannak, amelyek a közeli, folyton nyüzsgő Union Square-re néznek.
A szintén fehérre meszelt, boltíves és tágas hallban pedig az észak-kaliforniai spanyol építészet legjobb pillanatait fedezhetjük fel,
a cseresznyefából faragott recepciós pulttal együtt a melegség és az otthonosság érzetét keltik.
A Tilden Hotel egyébként olyannyira elkötelezett a művészet irányába, hogy kéthavonta megrendezi az Art Tuesdayt, melyen szorosabb kapcsolatot lehet kialakítani a helyi művészekkel. A fogadásból származó bevételeket ők kapják, ezzel is segítve a munkájukat.
Egy biztos: kívülről nem mondanánk meg, micsoda változatos világot rejt.
(Fotók: Dezeen)
san francisco | vabi-szabi | japán | hangulat | hotel
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!