Az angol örökségvédelmi hivatal (English Heritage) az oxfordi, a leicesteri és a bournemouthi egyetem szakértőivel és a királyi csillagászati társasággal együtt azt kutatja, hogy Stonehenge sziklái hogyan igazodnak a Hold állásához.
A megalitikus emlékműről már bebizonyították, hogy helyzete kapcsolatban áll a Nap mozgásával, és a nyári napforduló idején különösen varázslatosan fest a napfelkeltében. A Holddal való kapcsolata azonban kevésbé ismert. Azt mindenesetre megfigyelték, hogy a négy, a körépítménytől távolabb található állomáskőnek nevezett szikla (Station Stone) igazodik a Hold egy bizonyos különleges állásához.
A kutatók azonban nem értenek egyet abban, hogy ez szándékos-e, és ha igen, hogyan sikerült ezt elérni, és mi lehetett a célja. Az említett, különleges holdállás 18,6 évente következik be, ekkor a holdkelte és a holdnyugta egymástól a lehető legtávolabb látszik a horizonton. A következő ilyen eseményre idén és jövőre kerül sor.
Az elmélet szerint ezeket a holdmozgásokat már a Stonehenge építésekor észlelhették, és ez befolyásolhatta a későbbi tervezést.
A kutatók idén tovább tanulmányozzák a jelenséget, az English Heritage pedig ehhez kapcsolódóan rendezvénysorozatra hívja a látogatókat, amelynek keretében beszélgetések, pop-up planetárium, csillagnézést és kiállítás is lesz. A legdélebben felbukkanó holdkeltét élőben is közvetítik majd.
Európa ad otthont a világ legcsodálatosabb ókori építményeinek, az ősi műemlékek között pedig nemcsak romok vannak, hanem fantasztikus állapotban megmaradt épületek is. Ebben az összeállításban pedig azokat a tájakat mutatjuk be, amelyeket különleges misztikum övez.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
megalitikus | ősi | égitestet | Stonehenge | csillagászat
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!