Az angol örökségvédelmi hivatal (English Heritage) az oxfordi, a leicesteri és a bournemouthi egyetem szakértőivel és a királyi csillagászati társasággal együtt azt kutatja, hogy Stonehenge sziklái hogyan igazodnak a Hold állásához.
A megalitikus emlékműről már bebizonyították, hogy helyzete kapcsolatban áll a Nap mozgásával, és a nyári napforduló idején különösen varázslatosan fest a napfelkeltében. A Holddal való kapcsolata azonban kevésbé ismert. Azt mindenesetre megfigyelték, hogy a négy, a körépítménytől távolabb található állomáskőnek nevezett szikla (Station Stone) igazodik a Hold egy bizonyos különleges állásához.
A kutatók azonban nem értenek egyet abban, hogy ez szándékos-e, és ha igen, hogyan sikerült ezt elérni, és mi lehetett a célja. Az említett, különleges holdállás 18,6 évente következik be, ekkor a holdkelte és a holdnyugta egymástól a lehető legtávolabb látszik a horizonton. A következő ilyen eseményre idén és jövőre kerül sor.
Az elmélet szerint ezeket a holdmozgásokat már a Stonehenge építésekor észlelhették, és ez befolyásolhatta a későbbi tervezést.
A kutatók idén tovább tanulmányozzák a jelenséget, az English Heritage pedig ehhez kapcsolódóan rendezvénysorozatra hívja a látogatókat, amelynek keretében beszélgetések, pop-up planetárium, csillagnézést és kiállítás is lesz. A legdélebben felbukkanó holdkeltét élőben is közvetítik majd.
Európa ad otthont a világ legcsodálatosabb ókori építményeinek, az ősi műemlékek között pedig nemcsak romok vannak, hanem fantasztikus állapotban megmaradt épületek is. Ebben az összeállításban pedig azokat a tájakat mutatjuk be, amelyeket különleges misztikum övez.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
ősi | csillagászat | égitestet | megalitikus | Nap
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!