A hamburger nem csupán buciból és húspogácsából áll. Ahhoz, hogy a világ egyik legnépszerűbb gyorsételét elkészítsük, jóval több dologra van szükség. Például néhány olyan praktika elsajátítására, aminek köszönhetően igazi mestermű lesz kézműves burgerünk.
Eszközök és kötelező felszerelés
A hamburgerhús akkor lesz igazán finom, ha grillen készítjük. Mielőtt azonban a tűzre tennénk, érdemes előkészülnünk, hogy sütés közben már csak a részletekre kelljen odafigyelnünk.
Először is, szükségünk van egy jó minőségű fém spatulára. Erősen ajánlott vékony, ferde élűt választanunk, mivel ez könnyen becsúszik a burger alá anélkül, hogy széttörné. A másik kötelező grilleszközünk a húshőmérő, amely nélkülözhetetlen a húspogácsa sütési állagának megállapításához. Végül nem feledkezhetünk el a grillkeféről sem, amit a sütést követően kell bevetnünk, hogy a grillezőnk következő alkalommal is tisztán, használatra készen várjon bennünket.
Érdemes fatüzelésű grillen sütnünk az ételt,
mivel az magasabb hőmérséklet elérésére is képes, így a hús jól tud sülni rajta, sőt, csodálatos, füstös ízt is kap.
Így válasszunk húst
A hús kiválasztásánál a legfontosabb szempont a zsírtartalom. A szaftos és ízes hamburger, amely sütés közben is megőrzi optimális állagát, 15-20% zsírtartalmú. Ha ennél alacsonyabb zsírtartalmú húst választunk, sütés közben kiszárad és szétesik.
Marhahús esetén a 20%-os zsírtartalom a legoptimálisabb,
de választhatunk sertés-marha darálthús keveréket, bárányt és akár pulykát is.
Az alapanyagot egészen a felhasználásig hűtőben kell tálalni, a húspogácsák formázásakor pedig érdemes gyorsan dolgoznunk. Fontos, hogy ne gyúrjuk túl a húst, hiszen az az állagának romlásához, a húspogácsa megkeményedéséhez vezetne.
Grillre vele!
A húspogácsát a formázáskor érdemes a bucinál kicsit nagyobbra készíteni, mivel sütés közben egy kicsit zsugorodni fog. Mielőtt a grillre kerül, kenjük meg egy kevés olajjal, ez megakadályozza, hogy a rácshoz ragadjon és
elősegíti a kérgesedést is, aminek köszönhetően a hús magába zárja a szaftokat.
Az ízletes külső kérget magas hőmérsékleten tudjuk elérni rövid idő alatt.
Ha a húst „rare”-ra akarjuk sütni, négy-öt perc alatt elkészülhetünk vele. A „medium-rare” állapot sütési ideje hat-hét perc, míg a „medium” állag eléréséhez nyolc-kilenc percre van szükség. A maghőmérő értékeit is figyelnünk kell,
60 fok körül érjük el a „medium-rare” és „rare” állapotokat, míg 71 fok körül a „well-done”-t.
Tálalás előtt öt percig pihentessük a hamburgerhúst!
Mit ne tegyünk, ha hamburgerhúst grillezünk?
A spatulával ne nyomkodjuk a húspogácsát, mivel így kipréseljük belőle a szaftot, ami miatt a hús kiszárad. Ha rátettük a grillrácsra, hagyjuk békén egészen addig, amíg tökéletes kérget nem kapunk.
A húspogácsát nem kell folyamatosan forgatni. Elegendő egyetlen egyszer megfordítani, így a hús ép és szaftos marad.
Mi kerüljön a húsra?
Természetesen a hamburger központi összetevője a húspogácsa, de további alkotóelemekre is szükség van a tökéletes kézműves burgerhez.
- Buci: Pár másodpercre tegyük a grillre, mielőtt összeállítjuk a hamburgert!
- Sajt: A klasszikus változatban olyan amerikai sajtok kapnak szerepet, mint a cheddar vagy a Pepper Jack, de bátran kísérletezhetünk brie-vel, Gruyère-rel, vagy akár fetával is.
- Hagyma: Ha nyersen tesszük bele, csípősebb lesz, a karamellizált hagyma édesebb, lágyabb ízvilágot ad a hamburgernek.
- Saláta: Válasszunk ropogós, friss jégsalátát, ami egyensúlyt teremt a hús és a sajt ízvilága között!
- Paradicsom: Egy szelet paradicsom nélkül a hamburger elképzelhetetlen, törekedjünk azonban arra, hogy érett változat kerüljön bele.
- Savanyúság: A csipetnyi savanyúság a zsíros ízeket oldja fel.
- Hamburger szósz: A legegyszerűbb megoldás a ketchup és a majonéz, de ízlésünk szerint készíthetünk más hamburger szószt is.
- Extrák: A klasszikus burgereket további összetevőkkel is feldobhatjuk. Kerülhet bele szalonna, gomba, tojás vagy akár avokádó is.
Így állítsuk össze a hamburgerünket
A burger összeállításának klasszikus módja a következő sorrendben történik:
- A zsemle alsó felét meglocsoljuk szósszal.
- Rátesszük a húspogácsát.
- Rárakjuk a sajtot.
- Ráhalmozzuk a salátát, a paradicsomot, a hagymát és a savanyúságot.
- A zsemle tetejét megkenjük majonézzel és megkoronázzuk vele az ételünket.
(Forrás: Finedininglovers, fotók: Getty Images)
tökéletes | hamburger | házi | recept
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!