A zöldellő hegyekkel és fehér mészkősziklákkal körülvett, impozáns homlokzatairól híres Trieszt remek úti cél lehet egy hétvégi kiruccanásra.
A neoklasszicista épületekkel szegélyezett utcák és a sokat fényképezett, kávézókkal díszített Canal Grande emlékezteti az odalátogatókat arra, hogy a város Velencéhez hasonlóan dicsőséges kikötővárosi múlttal rendelkezik, melynek helyenként romos emlékei jól megférnek a jelen friss pezsgésével.
A város szívét a csatorna köré épült Borgo Teresiano negyed rácsszerű utcái adják, amely Mária Teréziáról kapta a nevét. Azonban nemcsak osztrák, hanem ókori római emlékek is keresztezik az utunkat, például a római amfiteátrum a város védőszentjéről elnevezett San Giusto domb alatt, mely utóbbihoz az óvároson át meredek emelkedő vezet.
Ott a középkori erőd és katedrális mellett csodálatos kilátásban gyönyörködhetünk,
a háztetők fölé pillantva pedig Európa egyik legnagyobb zsinagógája mellett a szerb ortodox templom aranymozaikjai és a görög templom fehér tornyai emlékeztetnek az ottani szokatlanul nagy történelmi vallásszabadságra.
Szintén a trieszti multikulturalizmust érhetjük tetten a városra néző karsztfennsíkot uraló szlovén közösségben, mely bor-, sonka- és sajttermelőivel különleges gasztronómiai úti cél lehet.
Az ott készült kézműves finomságokkal találkozhatunk a trieszti borozókban is,
de a gazdaságok és szőlőültetvények évente néhány alkalommal megnyitják a kapuikat a látogatók előtt. Az osmizének nevezett intézmények nyitvatartását az osmize.com weboldalon lehet megnézni.
Trieszt egyedi kávékultúrájának felfedezését e legtöbben a Piazza Unitàn található Caffè Degli Specchiben kezdik, melynek tulajdonosa, a Faggiotto család ezen kívül két másik hellyel is büszkélkedhet: a tengerpart mellett található Caffè Tommaseóval, amely rendszeresen ad otthont koncerteknek, és a Canal Grandénél lévő Pasticceria La Bomboniera cukrászdával.
Érdemes benéznünk az Antico Caffè Torinesébe, melynek belső tere egy 20. század eleji óceánjáróra emlékeztet. A hely napközben cukrászda, ahol megkóstolhatjuk a helyi specialitást, az aszalt gyümölcsökkel és magvakkal töltött presnitzt és a briósra emlékeztető pinzát, este pedig elegáns koktélbárrá lényegül át.
a helyi főételeket ismerhetjük meg a kolbászos és főtt sertéshúsos fogásoktól a párolt tintahalon és az ott szilvás gnocchinak nevezett szilvás gombócon át a helyi bablevesig, a jotáig.
A Piazza Unitàtól néhány lépésre található Hostaria Malcantonban tökéletesen készítik a sült halat és a tenger gyümölcseit, melyeket szezonális zöldségekkel kombinálnak vagy ínycsiklandó tésztaételekben szolgálnak fel. A Ristorante Ai Fioriban a kísérletező szellemű konyhának köszönhetően többek között barbecue-s polipot, tejszínes borsót és taróchipset, az Osteria da Marino sportbárban pedig több mint hétszázféle bort kóstolhatunk.
A város büszke irodalmi örökségére, utcáit többek között Joyce, Rilke és Stendhal rótta. A szellemi hagyományok többek között a Caffè San Marcóban élnek tovább, mely a helyi értelmiség fontos találkozóhelye maradt.
Ha a tartományban járunk, amit májusig kedvezményesen fedezhetünk fel, érdemes megnéznünk ezt a szépséges kisvárost is.
(Forrás: The Guardian, képek: Getty Images)
nagy sztori | Trieszt | látnivalók | olaszország | utazás
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!