A Maldív-szigetekről többek között annyit tudunk, hogy ott egy bámulatos fotó elkészítéshez se filterre, se Photoshopra nincs szükségünk. Álomszerű hely az Indiai-óceánon, ahol a hófehér és az azúrkék színek festik meg a képeslapra illő vidéket. Nem feltétlenül kell viszont majd egy napot utazni érte, mert a szomszédunkban is találni hasonló helyet – még ha értelemszerűen nem teljesen ebben a formában.
Íme Dzharylhach szigete, amit Ukrajna Maldívjaként emlegetnek.
A csupán ötvenhat négyzetkilométer alapterületű sziget valahol félúton fekszik Ukrajna szárazföldi területei és a Krím-félsziget között. Különlegességét egyedülálló ökoszisztémája adja, amit leginkább annak köszönhet, hogy soha sem népesítették be emberek. A sziget hangulatát talán egy Vlagyimir nevű turista megható szavai adják vissza igazán.
"Hogy mit érzek itt? Valódi békét. Egy kicsit kiszakadhatok a technológia uralta hétköznapokból. Szükségem volt valami vad élményre, és újra embernek akartam érezni magam. Nem egy robotnak."
Dzharylhach szigetét nyaranta sokan keresik fel, de a látogatók a növény- és állatvilág kilencvenkilenc százalékához nem férhetnek hozzá. 2010-ben nemzeti parkká nyilvánították, a vadászatot egyből betiltották. A szigeten hetvenféle ritka növényfaj él, továbbá több száz szarvas – köztük három albínó példány – figyelhető meg muflonok, vadjuhok, rókák és vaddisznók társaságában. A partról fekete-tengeri palackorrú delfint és közönséges rövidcsőrűt delfint is lehet látni.
1902-ben egy igen jellegzetes szerkezetű világítótorony épült Dzharylhachon, ami első látásra ismerősnek tűnik – nem véletlenül, ugyanis Gustav Eiffel egyik tanítványa tervezte. Egészen 1997-ig hagyományos módon működött, aztán automatikussá szerelték át.
Az első turisták valamikor az 1990-es években kis hajókon érkeztek meg, manapság két gőzhajó naponta háromszor nyolcszáz látogatót szállít a szigetre, közülük csak minden harmadik marad éjszakára.
"Itt ellazul a lelkünk. Sajnos szinte lehetetlen ilyen szigetet találni Ukrajnában. Itt érezzük a szabadságot" – mondta a kivételes helyről a Kijevből érkező Anatolij.
Hiszünk neki.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
ukrajna | utazás | Dzharylhach | felfedezés | lakatlan
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!