A Maldív-szigetekről többek között annyit tudunk, hogy ott egy bámulatos fotó elkészítéshez se filterre, se Photoshopra nincs szükségünk. Álomszerű hely az Indiai-óceánon, ahol a hófehér és az azúrkék színek festik meg a képeslapra illő vidéket. Nem feltétlenül kell viszont majd egy napot utazni érte, mert a szomszédunkban is találni hasonló helyet – még ha értelemszerűen nem teljesen ebben a formában.
Íme Dzharylhach szigete, amit Ukrajna Maldívjaként emlegetnek.
A csupán ötvenhat négyzetkilométer alapterületű sziget valahol félúton fekszik Ukrajna szárazföldi területei és a Krím-félsziget között. Különlegességét egyedülálló ökoszisztémája adja, amit leginkább annak köszönhet, hogy soha sem népesítették be emberek. A sziget hangulatát talán egy Vlagyimir nevű turista megható szavai adják vissza igazán.
"Hogy mit érzek itt? Valódi békét. Egy kicsit kiszakadhatok a technológia uralta hétköznapokból. Szükségem volt valami vad élményre, és újra embernek akartam érezni magam. Nem egy robotnak."
Dzharylhach szigetét nyaranta sokan keresik fel, de a látogatók a növény- és állatvilág kilencvenkilenc százalékához nem férhetnek hozzá. 2010-ben nemzeti parkká nyilvánították, a vadászatot egyből betiltották. A szigeten hetvenféle ritka növényfaj él, továbbá több száz szarvas – köztük három albínó példány – figyelhető meg muflonok, vadjuhok, rókák és vaddisznók társaságában. A partról fekete-tengeri palackorrú delfint és közönséges rövidcsőrűt delfint is lehet látni.
1902-ben egy igen jellegzetes szerkezetű világítótorony épült Dzharylhachon, ami első látásra ismerősnek tűnik – nem véletlenül, ugyanis Gustav Eiffel egyik tanítványa tervezte. Egészen 1997-ig hagyományos módon működött, aztán automatikussá szerelték át.
Az első turisták valamikor az 1990-es években kis hajókon érkeztek meg, manapság két gőzhajó naponta háromszor nyolcszáz látogatót szállít a szigetre, közülük csak minden harmadik marad éjszakára.
"Itt ellazul a lelkünk. Sajnos szinte lehetetlen ilyen szigetet találni Ukrajnában. Itt érezzük a szabadságot" – mondta a kivételes helyről a Kijevből érkező Anatolij.
Hiszünk neki.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
Dzharylhach | felfedezés | utazás | lakatlan | ukrajna
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!