Van, aki télen a meleg napsütésre és a tengerpartra vágyik, míg mások inkább olyan mélyre merülnének a télben, amennyire csak lehet. Ehhez pedig aligha találhatunk jobb helyet, mint a messzi észak. Íme, néhány tipp és ötlet, ha hamisítatlan téli utazást tervezünk.
Az északi fény hol erősebben, hol halványabban jelenik meg, de a megfelelő helyeken minden évben lenyűgöző. A jelenség testközelből Skandinávia és Kanada északi részén, valamint Alaszkán csodálatosan megfigyelhető.
A termálforrásokban gazdag Chena Hot Springs például bájos üdülőhely Alaszkában, Fairbankstől száz kilométerre északra. Ha el akarunk vonulni a világtól, ott megtehetjük, ugyanis nincs mobilszolgáltatás, korlátozott a wifi, és még a zöldségek is üvegházból származnak. A programkínálatban az északi fény szabadtéri, meleg vizes fürdőből való megcsodálása mellett jégmúzeum, valamint kutya- és motoros szánozás is szerepel.
De az északi fényért elég lehet akár Reykjavikig is elmenni, ahol az emberek rendszeresen az egyik vízparti sétányon gyűlnek össze, hogy az eget kémleljék.
Finnország: szaunák és rénszarvasok
Finnországban az északifény-vadászat mellett érdemes felkeresni Helsinki hangulatos kávézóit is, valamint a Piacteret és a Régi Vásárcsarnokot, és ne hagyjuk ki a szaunázást sem. A városban, a parton található például a Löyly szauna- és étteremkomplexum, ahol egy balti-tengeri mártózással tehetjük teljessé az élményt.
Közvetlenül Helsinki mellett, a Nuuksio Nemzeti Parkban egy rénszarvas-park is található, ahol megetethetjük és testközelből megismerhetjük az állatokat. A finn tóvidéken található Oravi-csatornában pedig mi is hódolhatunk a finnek hagyományos téli hobbijának, a jeges csatornában úszásnak, amihez speciális, vízlepergető úszódressz jár. Az igazi, télmélyi kalandok azonban Lappföldön várnak, ahol benevezhetünk akár egy rénszarvas-szafarira is.
Izland: termálvíz és jégbarlangtúra
Izlandon a jól bevált programok közé tartozik az Aranyháromszög (Golden Circle)-túra: ezen az útvonalon megmártózhatunk a Titkos Lagúna geotermikus medencéjében, megnézhetjük a Thingvellir Nemzeti Parkot és a Geysirt (amely valójában egy gejzírmezőt takar) és a lenyűgöző Gullfoss-vízesést.
Az izlandi utazások fénypontja azonban gyakran valamelyik jégbarlang felfedezése, például a Vatnajokull Nemzeti Parkban.
A túrák idegenvezetővel és a csizmára erősített szegecsek segítségével történik, mely utóbbiak biztosítják a szükséges tapadást, amikor lemegyünk jégből faragott lépcsőn, majd egy órán át sétálunk a föld alatt egy befagyott csatornán, kék jégfalak és lelógó jégcsapok között.
Városnézés januárban
A január jó időszak lehet a városnézésre, ha elkerülnénk a tömeget és még spórolnánk is. New Yorkban például január 16. és február 4. között a Restaurant Week prix fixe keretében kedvezményesen ehetünk és nézhetjük meg a Broadway előadásait. Januárban és februárban olcsóbbak színházjegyek és a szállodák is, és olyan helyekre is eljuthatunk, ahová zsúfolt időszakokban nehezebben. Ugyanez igaz más észak-amerikai városokra is, például Bostonra, Chicagóra vagy Montréalra, ez utóbbiak jellemzően hidegebbek és havasabbak, mint New York. Most pedig még a repülőjegyeken is spórolhatunk.
A Yellowstone téli vadvilága
Ha már az Egyesült Államokban járunk, a Yellowstone nemzeti park különleges téli úti cél lehet. Megszállhatunk az Old Faithful Snow Lodge-ban vagy a Mammoth Hot Springs Hotelben, és hószánnal, hó- vagy sítalpakon, vezetett túrákkal fedezhetjük fel a természetet. Télen könnyebben láthatunk itt farkasokat, mint nyáron, de bölényekkel, szarvasokkal és vidrákkal is fogunk találkozni.
Február közepétől március közepéig Nebraskában, a Platte folyó fennsíkján, Kearney város közelében megnézhetjük a vonulás közben megpihenő kanadai darvakat. Vezetett túrák is indulnak, de a Gibbon, Alda és a Fort Kearny Állami Parkban található megfigyelőhelyek is könnyen megközelíthetők.
Természetesen mint minden télen, idén is a népszerű úti célok közt van Lappföld is.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
észak | izland | new york | hó | tél | városnézés
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!