Ezek közül néhányat csak akkor szerezhetünk be, ha magánrepülővel vagy jachton utazunk.
Több száz éves történelem
Szakértők szerint a mai értelemben vett útlevelek gyökerei egészen a francia forradalomig nyúlnak vissza, a bélyegzőknek pedig fontos szerepük volt kezdettől fogva. Az embereknek akkoriban inkább ahhoz kellett engedélyt kérniük, hogy egy országot elhagyhassanak, nem pedig ahhoz, hogy egy másikba beléphessenek, mivel azt akarták megakadályozni, hogy a nemesek elhagyják az országot.
Németországban is komoly történelme van a bélyegzőknek, hiszen az utazóknak akkor is szert kellett tenniük egy-egy pecsétre, ha különböző hűbérbirtokokon haladtak keresztül.
Különlegességek a világ minden pontjáról
Annak ellenére, hogy ma már a digitalizáció mindent átjár, a bélyegzők továbbra is komoly vonzerőt jelentenek a világjáróknak. Ráadásul számos olyan pecsét van a világon, amelynek a megszerzése igazi kuriózumnak és kihívásnak számít. Például
Tristan da Cunha bélyegzője egy Dél-Afrikából induló ötnapos hajóúttal szerezhető meg, a Cook-szigeteké pedig egészen különleges megjelenésű.
A Húsvét-sziget Moai-t ábrázoló bélyegje vizuálisan lebilincselő, de nehezen is beszerezhető: az utazók a helyi postán kaphatják meg, ez azonban csak korlátozott ideig tart nyitva, így
még egy jókora adag szerencse is kell ahhoz, hogy hozzájuthassanak.
Hivatalos vs. nem hivatalos bélyegzők
Az Antarktisznak természetesen nincs saját bélyegzője, mivel nem országként működik, de a turisták fogadására szakosodott szolgáltatók, így például a White Desert is megalkotta saját pecsétjét, hogy az utazóknak örök emléket szerezhessenek.
A közel-keleti Akhzivland bélyegzőjéhez a legnehezebb hozzáférni, hiszen az Izrael és Libanon között található miniállamban csupán két lakos él.
Őket kell elcsípni ahhoz, hogy egy igazi kuriózum landolhasson az útlevélben.
Vannak olyan bélyegzők is, amelyek nem hivatalosak és a különleges turisztikai látványosságokhoz köthetők. A Machu Picchunak, vagy az ENSZ New York-i főhadiszállásának is megvan a maga emlékbélyegzője, ám ezeket az országok nem szokták nagy örömmel fogadni az útlevelek lapjain.
Emellett olyan pecsétek is akadnak, amihez csak nagyon kevesen férhetnek hozzá. A Karib-tenger luxusszigetére, Canouanra vagy Mustique-re csak magánrepülőgéppel lehet eljutni, így
ezek bélyegzőit csak a leggazdagabbak szerezhetik meg.
A legexkluzívabb bélyegzőket egy privát jachttal megtett körutazáson lehet begyűjteni és három sziget pecsétje kerül bele az útlevélbe olyan különleges motívumokkal, mint a flamingó (Bonaire), a csillag (St. Eustatius) és a pálmafa (Saba).
(Forrás: RobbReport, fotók: Unsplash)
pecsét | nagy sztori | útlevél | utazás | bélyegző
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!