A magas energiaszámlák csökkentésére különböző spórolási trükköket kezdtek kidolgozni a háztartások, az éttermek és a vállalkozások. Ebbe szállt bele a Nobel-díjas olasz fizikus, Giorgio Parisi is, aki lerántja a leplet arról, hogyan lehet a tésztafőzéssel jelentős energiát, ezáltal pedig pénzt megtakarítani.
A fizikus azt javasolja: a víz felforrása után a tészta főzésének a felénél zárjuk el a gázt és takarjuk le az edényt, majd a csomagoláson feltüntetett főzési időhöz képest egy perccel tovább hagyjuk a tésztát a forró vízben dagadni.
Parisi szerint a főzési technológia kulcsa, hogy az edényen tartsuk a fedőt, így a víz hőmérséklete nem tud 80 °C alá menni.
A Nobel-díjas tudós szerint így egy év alatt akár negyvennégy kilowattóra áramot is megspórolhatnak azok az olaszok, akik átlagosan személyenként huszonhárom kilogramm tésztát fogyasztanak el minden évben.
Persze az olasz szakácsok sem hagyták szó nélkül az ötletet, Antonello Colonna például azt mondja: ezzel a főzési eljárással gumis állagúvá válik a tészta, amit így magas színvonalú étteremben már nem lehet felszolgálni. Ehelyett inkább azt javasolja, hogy süssünk és főzzünk nyílt lángon, így grillezzünk vagy bográcsozzunk, amivel szintén csökkenthető a felhasznált elektromos áram mennyisége.
(Forrás: Finedining Lovers, fotók: Getty)
trükk | villanyszámla | spórolás | konyhai | tésztafőzés
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!