Ma már nehezen elképzelhető, hogy egykor az orvosok heroint írtak fel köhögésre, az amfetaminokat élénkítőszerként ajánlották, és még a világ legismertebb üdítőitala, a Coca-Cola is tartalmazott kokaint. Bár ez utóbbi tény közismert, kevesen tudják, hogy John Stith Pemberton, a Coca-Cola megalkotója egy francia vegyész kokainnal dúsított borából, a Vin Marianiból merített ihletet.
A 19. század végén a francia Angelo Mariani kísérletezni kezdett a koka levél kivonatával, és bordeaux-i borba áztatva olyan italt hozott létre, amelyet hamarosan univerzális csodaszerként kezdtek árusítani. A Vin Mariani népszerűsége pillanatok alatt az egekbe szökött, hiszen javította az emésztést, fokozta az energiaszintet, és állítólag számos egyéb egészségügyi előnnyel is bírt.
Az ital nemcsak a hétköznapi fogyasztók körében aratott sikert, hanem a korszak legkiemelkedőbb személyiségei is előszeretettel fogyasztották. A városi legendák szerint Thomas Edison ezzel tartotta magát ébren, amikor új találmányain dolgozott, Ulysses S. Grant ezt kortyolgatta memoárja írásakor, míg
Jules Verne, Henrik Ibsen és Robert Louis Stevenson egyaránt a Vin Marianit választotta szellemi frissességének megőrzésére.
Az ital kereskedelmét még XIII. Leó is támogatta, és pápai érdeméremmel tüntette ki Marianit. Úgy tudni, az egyházfő maga is rendszeresen fogyasztotta a kokaborból, amely ekkorra már egész Európát és Amerikát is meghódította.
A Vin Mariani sikere másokat is megihletett. John Stith Pemberton is elkészítette a saját változatát French Coca Wine néven, ám amikor Georgia államban szigorú alkoholtörvényeket vezettek be, kénytelen volt új receptúrát kidolgozni. Az alkoholtartalmat eltávolítva megszületett a ma ismert Coca-Cola, amely kezdetben még tartalmazott kokaint, bár később ezt is kivonták a készítményből.
A 20. század elején a drogfogyasztással kapcsolatos közvélekedés gyorsan megváltozott, és a kokainnal dúsított italok iránti kereslet is jelentősen csökkent. Az amerikai szesztilalom erősödése és szerekkel szembeni egészségügyi aggályok végül a Vin Mariani hanyatlásához vezettek. Az ital hosszú időre feledésbe merült,
mígnem 2017-ben újra piacra dobták – természetesen kokain nélkül.
Bár a világ legtöbb részén a koka levél ma szigorúan szabályozott, Latin-Amerikában továbbra is meghatározó szerepet játszik. Bolíviában például hagyományos ételekben használják, és a kokabor továbbra is kapható – igaz, már az élénkítő összetevő nélkül.
(Forrás: The Takeout, fotók: Coca Mariani)
kokain | coca mariani | bor | coca cola | ital | történelem
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!