Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban... valamikor az internetes idők elején találkozhattunk a kreatív fotók ősével, a klasszikus napkorongtartó képpel. Akkor még nem volt Instagram, nem ismertük a newsfeed szót, és Jennifer Lopez sem sarkallta a Google fejlesztőit külön képkereső motor leprogramozására. Csak néztük a képet, hogy milyen jól megkomponált és ötletes pillanatfelvétel. Egy generáció már felnőtt azóta, a világ az indivíduum önkifejezéséről szól, és még mindig akadnak, akik viccesen ugrándoznak a képeken, és épületeket csipkednek, vagy tartanak. Megmutatjuk a tíz leghumorosabbnak/ötletesebbnek gondolt beállítást, amit jóízlésű ember tuti nem készít el, maximum viccből. De inkább abból sem.
Persze, durva a verseny, hogy ki hoz jobb képet a szerelem városából, Izlandról, vagy a 66-os útról, de ne legyünk birkák, és ne készítsük el az egymilliomodik (hoppá, ezt lehet alábecsültük!?) ugyanolyan baromi kreatívnak gondolt, de valójában rém kellemetlen fotót. Ne válasszunk színben a háttérhez illő holmit, és ne válogassuk fejben a filtereket az elcsépelt, arcpirító képekhez. Inkább mondjunk le erről a soha vissza nem térő lehetőségről, és készítsünk valami egyszerűbb, de jó beállítást. Mindenesetre ezeket a módfelett kreatívnak tűnő, ám inkább unalmas, klisés képeket ne készítsük el.
Épületek összecsípése, tartása, támasztása a megfelelő szögben
Ezek a képek tipikusan olyanok, hogy a legelső még vicces volt belőlük, és ötletesnek is mondható, de kár folyamatosan ezen a témán lovagolni. Ugye emlékszel, a szomszéd Karcsi milyen erős volt, hogy megtámasztotta a ferde tornyot Pisában? – ezt a mondatot még sosem hallottuk, és nem is fogjuk. Ellenben, ha a szóban forgó nevezetességnél járunk, Michael Jackson Thriller-klipjét, vagy a Walking Dead-et meghazudtoló zombijárásba botlunk, mert mindenki szeretné megsegíteni mindazt, amit Pisano statikailag kicsit elbaltázott. Nem fogod a helyére tolni. És aláfeküdni is elég olcsó kis poén.
Ugrándozás, letörölhetetlen mosollyal
Lehet, hogy egy ugrálóvár, sportlétesítmény, gyerekprogram stockfotós illusztrálásához elengedhetetlen a levegőbe szökkenő, boldog fiatal arc, de miért kéne tengerparton, hegyek között, a zebrán áthaladva, vagy éppen a 66-os úton, a Via Appián önkívületi állapotban ugrándozni egy kép kedvéért? Inkább húsz kép kedvéért, pláne, ha nem egy tapasztalt fotós akarja elkapni azt az egy pillanatot, amíg utastársa a levegőben van. Boldogok vagyunk, imádjuk, hogy végre eljutottunk erre a helyre, szó se róla, de ezek a képek kínosak. Ha mindenáron ugrálnál, vannak kevésbé rossz megoldások is, mint a szembefordult, kifacsart vigyoros változat.
Szobrok imitálása
Fantasztikus ötlet Rióban a Megváltó Krisztus szobra előtt ugyanúgy kitárni a karunkat, ahogy New Yorkban fáklyatartást imitálni is soha vissza nem térő alkalom. De hát Jézus 1931 óta néz le ebben a testhelyzetben a Corcovado-hegyről, a negyvenhat méteres nőalak is 1886 óta tartja a szabadság jelképét. Nem kell szolidarítani, ha generációk óta bírják ezt a pózt, eztán is bírni fogják, a segítségünk nélkül is.
Szelfik, ablakból bámulós képek a repülőn
Nem véletlen, hogy elterjedtek a mosószeres doboz fogójából vagy műanyag székből a felhőket láttató paródiaképek. Nagyon örülünk, szuper dolog, hogy repülővel utazol Madridba, és nem autóval indulsz neki, de mennyire indokolt a merengő kép, vagy a háttámlák előtt vigyorgós szelfi? Az utóbbi például éppen olyan fotó, amit a családnak elküldesz, hogy elértétek a gépet, minden rendben. De nem kívánkozik közösségi oldalakra, hűtő ajtajára sem. Megbocsátható szituáció, ha valaki életében először utazik repülőn, és nagyon szeretné megörökíteni az eseményt.
Őrök macerálása
Nem tudjuk, ki lehetett az első vicces ifjú, aki mindenáron borsot akart törni a díszes ruhás angol királyi őrök orra alá azzal, hogy mosolyra csalja őket, de valahogy elterjedt az őrökkel fotózkodás is. Akár Londonban, akár Berlinben a Chekckpoint Charlie-nál, és a jelenséget meglovagolván leleményes gladiátorok is grasszálnak Róma utcáin. Ők viszont hasznot húznak mindazokból, akiknek ilyesmi fétisük van, és pénzt szednek a kellemtlen fotókért, még akkor is, ha az örök városban ez már tiltott tevékenység. Ne fotózkodjünk őrökkel... de tényleg, minek?
Virslik a tengerparton
Hétfő van és óriási geg, hogy felteszel egy fotót "office view" vagy "átlagos hétfők" címmel, amelyen éppen minden bizonnyal egy nyugágyban cirógat a nap. Oké, legyen, de a lebarnult virslik már szintén lejárt lemezek, ha kidolgozott a combod, ha nem. Remek tengerpartos képeket lehet készíteni belelógó lábak nélkül is. Tipikusan az a beállítás ez, ami a kamerás mobilok érkeztekor volt nóvum, hiszen lekaptunk mindent, ami a szemünk elé került – a lábainkat is.
Szökőkutak, vízesések molesztálása
Milyen szerencsés vagy, hogy tátott szájjal ihattál az izlandi Svartifoss vízesésből! Tényleg a torkodból lövellt magasra a Margitsziget zenélő kútja? Ugyan már, ennél az is jobb, ha vigyázzban beállsz a vízesés mellé/alá. Vagy tudod mit? Készítsd el a humoros fotócskát, csak ne publikáld a közösségi oldalakon.
Follow me to...
Bizony, bizony, az Instagram indulásakor nagyot mentek a különböző follow me to fotók, amikor bámulatosan csinos hölgyek tökéletes hajkoronával (göndör, fonott, vagy szőkés ombre a legjobb) poncsóban, bikiniben, strandruhában, földigérő báli szerkóban hátra nyúltak szívük választottjának kezéért, és ő lekapta a spontán pillanatot. Szépen látszott azért rajta a szponzor Cartier karkötő és az életvezetési tetoválás is. Ha nem is ennyire megkomponáltan, de ez a fotótípus szintén nem a legjobb választás, ha csak nem fodrász után szeretnénk bemutatni magunkat.
Jógapózok, indokolatlan helyeken
Jó ránézni, és megnyugtató az összes olyan kép, ahol gyönyörű tájakon tartanak ki jógapózokat. Az illúziónk még meg is lehet, hogy tényleg napüdvözlet után készültek a fotók a hegyormon. Mindenesetre a természet közelsége, erdők, tavak, tengerek szép hátteret adhatnak egy pózhoz. De miért kell metróaluljáróban, a Times Square-en, Tokió legforgalmasabb gyalogátkelőhelyén Eka Pada Koundinyasanába vágni magunkat?
Testi épséged veszélyeztetése
Egy bugyuta fotóért kár lenne veszélyes helyeken pózolni! Évről évre egyre több az olyan baleset, sőt haláleset is, ahol az utazó, túrázó magát bajba sodorva akarta elkészíteni élete képét. Nem ér meg annyit, hogy feltedd a Facebookra, és elmeséld, mennyire rettegtél a szakadék szélén, de megcsináltad, mert mindent a fotóért. Hidd el, ennél már az is jobb, ha ügyesen/viccesen photoshopolsz, és lelógsz majd a Troll-nyelvről. Rendben, ez is elhanyagolható, de a legfontosabb, hogy biztonságban készítsd el a képed!
Ez is érdekelhet:
follow me to | fényképezés | veszélyes fotók | utazás | instagram
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!