Edward Hopper amerikai festőművész képei úgy vonultak be a művészettörténetbe, mint a magányt, szorongást, elidegenedést bemutató úgynevezett noir alkotások. Egyik fő témája a vendéglátás, bárok, szállodák, motelek hangulatai is megjelennek a képein – vegyük csak a két leghíresebbet: a Éjjeli baglyok-at és a Western Motel-t. A Los Angeles Times cikkje szerint egészen újvonalas utazó kiállítással tisztelegnek októbertől Hopper művészete előtt. Megépítik motelszobáját, melyben vacsorázni, aludni is lehet majd a különleges élményre vágyóknak.
Van valami nagyon emberi és mindemellett filmes/képregényes is Edward Hopper képeiben, amelyek általában igen puritánok, letisztultak, nem annyira részletgazdagok, mégis remekül lehet filozofálni rajtuk. Mit keresnek főhősei az éjjeli, kihalt bárban? Miért olyan szomorú a kávézó hölgy? Hova készül a nő, akinek befújt a szél a lakásába?
A New York-i születésű művész életműve filmes szakemberek körében különösen kedvelt, Alfred Hitchcocktól Ridley Scottig sokakat megérintett a drámai fény-árnyék használata. Bár leghíresebb festménye, az Éjjeli baglyok állandó helyén marad, a Virginia állambéli Richmondban októberben elindul a kiállítás, ami Hopper alkotásait új dimenzióba emeli.
A Hopper Hotel Experience névre hallgató csomagokat 150–500 dollár közötti áron árusítják majd, attól függően, hogy a festményben éjszakázást megelőzi-e a kurátori tárlatvezetés és a vacsora.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
galéria | kiállítás | amerikai művészet | edward hopper | rendhagyó hotel | noire
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!