Egyeurós házak: tényleg mindenki új életet akar kezdeni Olaszországban?

Van valami varázslatos abban az ötletben, hogy valaki fogja magát, és egy egyeurós házat vásárol egy toszkán domb tetején, majd új életet kezd a dolce vita jegyében. Olyannyira népszerű lett ez az elgondolás, hogy már a Netflix is meglátta benne a lehetőséget, és romantikus vígjátékot készített belőle.

A La Dolce Villa című film nemcsak a szerelemről és az újrakezdésről szól, hanem arról a jelenségről is, amely már évek óta lázban tartja az ingatlanvadászokat és az olasz életérzésre vágyókat.

Miért vannak egyeurós házak?

Az olasz falvak egy része az elnéptelenedés szélén áll. Az utóbbi évtizedekben számos településen drasztikusan csökkent a lakosság lélekszáma, mert a fiatalok a nagyvárosokba vagy külföldre költöztek. Rengeteg ház maradt elhagyatottan, az önkormányzatok pedig egyre kreatívabb megoldásokkal próbálják megmenteni ezeket a végső pusztulástól. Ilyen ötlet az egyeurós házak programja is.

A lényege egyszerű: az önkormányzatok jelképes egy euróért árulnak házakat, hogy új lakókat vonzzanak a településre. Cserébe a vevőnek vállalnia kell, hogy meghatározott időn belül

felújítja az ingatlant, és ezzel új életet lehel a faluba.

Az ötlet híre villámgyorsan bejárta a világot, és amerikaiak ezrei kezdtek el Toszkánában, Szicíliában vagy épp Pugliában ingatlant keresni – még akkor is, ha a vásárlás és a felújítás nem éppen stresszmentes folyamat.

Hollywood is rákattant a trendre

A La Dolce Villa című Netflix-film pont ezt a jelenséget dolgozza fel, egy kis romantikával és sok-sok olasz életérzéssel fűszerezve. A történet szerint egy fiatal nő úgy dönt, hogy egy romos toszkán villát vásárol meg, édesapja pedig utánamegy, hogy lebeszélje róla – aztán természetesen mindenki beleszeret a helybe, a helyiekbe és az új lehetőségekbe.

A film tökéletesen bemutatja azt az álmot, amely oly sok embert vonz Olaszországba: a festői tájat, a napsütést, az isteni ételeket és az élet nyugodt, élvezetes ritmusát. Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy ezek a házak többnyire nem lakható állapotban vannak, és a felújítás nemcsak pénz, hanem rengeteg türelem és elszántság kérdése is – főleg, ha az olasz bürokráciával is meg kell küzdeni.

Nem fenékig dolce vita a felújítás

Akár egy Netflix-romkom, akár a valóság inspirál valakit, az egyeurós házak iránti érdeklődés töretlen. Egyes falvakban a program annyira sikeres lett, hogy már nincs is több eladó ingatlan, máshol pedig újabb köröket hirdetnek meg.

De tényleg működik az egyeurós ház projekt? A rövid válasz: igen, azonban nem mindenkinek való. Az olasz kormányzati és helyi önkormányzati programok révén már sok külföldi – köztük számos amerikai – vásárolt és újított fel házat Szicíliában, Toszkánában és más régiókban.

Azonban nagyon erős kettősség rejlik az ajánlatban.

Egyrészt ott a nagy lehetőség, hogy valaki álmai mediterrán otthonát építse fel, másrészt viszont elképesztően kemény munkával is jár.

Nem kell tehát azonnal fejest ugrani az egyeurós házakba, érdemes először tényleg csak ábrándozni az olasz vidéki életről, például egy jó kis egyszer nézhető romkommal, egy pohár jó toszkán bor és egy tányér pasta kíséretében.

(Fotók: Getty és Netflix)

film | egyeurós házak | netflix | olaszország | egy euró | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Tényleg ez a világ legjobb luxusterepjárója? Most kiderül!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom