A perzselő hőhullámoktól kezdve a katasztrofális áradásokon át a gyakoribb és súlyosabb szélsőséges időjárási eseményekig az éghajlatváltozás már most pusztító hatással van a bolygóra. Az elkövetkező évtizedekben viszont még sötétebbnek tűnik a helyzet: ha a döntéshozók nem kezelik a globális felmelegedést, a dolgok sokkal, de sokkal rosszabbra fordulhatnak.
Vegyük például az UNESCO világörökségi helyszíneket. A szervezet nemrégiben kiadott hivatalos jelentése kiemeli,
hogy a világörökségi helyszíneken található gleccserek egyharmada 2050-re eltűnhet.
Ezen a listán a világ leghíresebb tájai is szerepelnek. Az amerikai Yellowstone és Yosemite gleccserei "nagy valószínűséggel" eltűnnek a következő harminc évben, akárcsak a Pireneusok (különösen a Mont Perdu) és a Dolomitok gleccserei.
Az UNESCO szerint a Kilimandzsáró gleccsereit, valamint az argentin Los Alerces Nemzeti Parkban és az új-zélandi Te Wahipounamu gleccsereit is az olvadás veszélye fenyegeti. Csak az UNESCO által védett gleccserek évente 58 milliárd tonna jeget veszítenek – és ezek csupán a bolygó gleccsereinek tíz százalékát teszik ki. Az olvadó gleccserek ráadásul komoly veszélyt is jelenthetnek, a lavináktól kezdve a tömeges árvizekig sok bajt okozhatnak. A gleccserek létfontosságú vízforrások, amelyek segítik az emberi közösségek, illetve az állatok élőhelyeinek gyarapodását is.
Mit tehetünk ez ellen? Jelenleg inkább a kár enyhítése jöhet szóba, de az UNESCO szerint egyetlen igazi megoldás létezik: a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése.
A jelentés szerint a Yosemite és a Dolomitok gleccserei szinte már el is pusztultak, de ahhoz, hogy a többi megmaradjon, a globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fokon belül kell tartani.
Miután tavaly rengeteg hír szólt arról, hogy a glasgow-i COP26 karbonlábnyoma minden korábbi ilyen konferenciáénál nagyobb volt, köszönhetően 75 százalékban a nemzetközi járatoknak, a University College London kutatóinak csoportja Priti Parikh professzor vezetésével úgy döntött, szembesíti a résztvevőket az utazásukhoz kapcsolódó kibocsátásokkal.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
pireneusok | látnivalók | eltűnnek | olvadás | gleccser | unesco
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!