A Voll Arkitekter által megalkotott 85,4 méter magas Mjøstårnetje Norvégiában, Brumunddalban található és a világ első fa felhőkarcolójaként tartják számon. A tizennyolc emeletes épületet 2019. márciusában adták át, és azonnal megelőzte az addigi rekordert, az ötvenhárom méteres vancouveri Brock Commons Tallwood House-t.
A Voll Arkitekter építészeti stúdió szerint az általuk kivitelezett toronyház egy valódi mérföldkő volt, amely irányt mutatott a fenntartható építészetnek. Úgy vélik, azóta a fa használata újra a reneszánszát éli, a Mjøstårnetje pedig bebizonyítja, hogy igenis lehet nagy, összetett épületeket építeni fából.
A csodálatos toronyház Norvégia legnagyobb tavának partján áll, tizennyolc emeletén apartmanok, szálloda, irodahelyiségek és étterem is üzemel.
Az építésziroda szerint nemcsak az anyaghasználat fenntartható, hanem az épület üzemeltetése is. Ennek pedig több oka is van. Egyrészről úgy vélik, a fák szénszivacsként működnek, amelyet a fába zárnak és az épületben tárolnak. Ráadásul a fa gyártása, szállítása és felhasználása is alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint például a beton.
Ezen törekvéseket a norvég törvények is segítik azáltal, hogy támogatják a fenntartható módon kezelt erdőket és a fák kitermelését úgy, hogy előírják az erdőtulajdonosoknak, hogy biztosítsák a kitermelt területek három éven belüli regenerációját.
A Mjøstårnethez szükséges anyagokat a közeli luc- és fenyőerdőkből szerezték be. A fát a helyi fűrészüzemben szabványos méretű deszkákra vágták, majd Moelvenben dolgozták fel, ahol elkészítették az építkezéshez használt végső, ragasztott lemeztermékeket is.
2022-ben egy wisconsini torony, az Ascent megelőzte a Mjøstårnet a világ legmagasabb faépületeként rangsorában a maga 86,6 méterével. Várhatóan azonban ez a rekord is hamarosan meg fog dőlni, a dán Schmidt Hammer Lassen stúdió svájci faépülete 2026-ban készül majd el és száz méter magas lesz.
A háborítatlan Norvégia szépségét nehéz felülmúlni, az ország északi szépségét látva pedig elnémul az ember. Egy apró sziget pedig egymilliárd forintért el is adó.
(Forrás: Dezeen, fotók: Ricardo Foto)
toronyház | kortárs épíítészet | fenntarthatóság | norvégia | környezetvédelem | fa
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!