Bár a nevében szerepel az expressz szó, de finoman szólva se számítsunk űrsebességre, ha jegyet váltunk Svájc egyik leghíresebb turisztikai attrakciójára. A Gleccser Expressz lényege, hogy lenyűgöző helyeken kanyarogva megadja az időt a kilátás és az utazás élvezetére – és hát legyünk őszinték, több szempontból is van mit élvezni a St. Moritz és Zermatt között közlekedő szerelvényen.
A komótos tempóban cammogó luxusvonat először 1930-ban indult el, hogy megmutassa a svájci Alpok szépséges hegyvonulatait a panorámakocsikban hüledező utasainak, akik erre a járatra nem azért szállnak föl, hogy minél gyorsabban és egyszerűbben eljussanak valahová.
A Zermattból induló Gleccser Expressz nyolc órán keresztül zakatol a hegyek és völgyek között, nem kevesebb mint 291 hídon halad át, bebújik 91 alagútba és érint még hét völgyet is, hogy aztán felkapaszkodjon mintegy kétezer méter magasba St. Moritzig (nyáron Davosig).
Az utazás alatt olyan szebbnél-szebb látnivalók miatt tapaszthatjuk az orrunkat az ablakhoz, mint a Furka- és az Oberalp-hágó, a Nikolai-völgy, a Landwasser viadukt, vagy Európa egyik legmagasabb hegye, a kicsit félelmetes Matterhorn, hogy az alpesi legelőkről, a mesékben látott hegyi falvakról, a vízesésekről és a tavakról ne is beszéljünk.
Persze nem muszáj végigülni a teljes útvonalat a kényelmes bőrüléseken, rövidebb szakaszokra is válthatunk jegyet a panoráma tetőablakkal, minibárral és étkezőkocsikkal felszerelt piros-fehér expresszre. Apropó étkezőkocsi: az étkezési jegyet váltóknak hétfogásos menüt, pezsgőt és délutáni teát szolgálnak fel az utazás alatt, de lehet kérni whiskyt, likőrt és koktélokat is.
Viszont egy úton csak maximum húsz utas veheti igénybe a menüt, melyben többek között füstölt pisztrángot, szarvasgombát, marhasültet, sajtválogatást és csokoládétortát találunk.
A bakancslistára való Gleccser Expresszen egy egyirányba szóló jegy hétszáz dollárba kerül.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Glacierexpress.ch)
menü | Svájc | alagút | alpok | völgy
Kihagyhatatlan ínyencségek – Két premier a Bartók Tavasz bemutatói közül, amin ott kell lenni
Új utak és régi kedvencek – Legendák állnak a Müpa színpadán március 30-án

Mi a közös Rio de Janeiróban, egy alig ismert horvát luxus menedékben, és egy hotellé alakított New York-i reptéri terminálban? Mindet bemutatjuk a Roadster legfrissebb számában! Ezeken kívül találkozunk a világ egyik legnevesebb dizájnerével, Jaime Hayonnal, bemutatunk hat remek hazai kabinházat és kiderítjük, hol lehet jó vermutot inni Magyarországon. Ezzel még nincs vége, ugyanis elmentünk Provence-ba és kipróbáltuk az új 7-es BMW-t, Svédországban pedog a Toyota RAV4-et. Egy asztalhoz ültettük Péterfy Bori rocksztárt, Gerendai Károly kultmogult, Szabó Simon színészt, Molnár S. Szonja kurátort és Tombor Zoltán fotográfust, és kifaggattuk őket Budapesthez fűződő érzelmeikről. Elmeséljük milyen Marokkó egyik feltörekvő szörfmekkája, Taghazout, és benézünk a főváros új dizájnhoteljébe, a Verno House-ba is. Megszólaltatjuk még Kertész Attila képzőművészt, Sivák Zsófit, a Heves-megyei kocsmák Robert Capáját, és még Puzsér Róbert is tollat ragadott a kedvünkért. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!