Terminálon újjáéledő aranykor, avagy ilyen New York hatvanas éveket idéző reptéri hotele

Öt éve szállodaként működik a nagyhírű New York-i John F. Kennedy reptéren található TWA Hotel, amely a 2019. tavaszi nyitását megelőző években hosszú ideig zárva volt a nagyközönség előtt. A prémium szállodaüzemeltető társaság elnök-vezérigazgatója, Tyler Morse mesélt a Roadsternek a hotelről.

Eero Saarinen öröksége

A Trans World Airlinest, ismertebb nevén TWA-t a légi közlekedés aranykorának számító hatvanas évek egyik legstílusosabb légitársaságaként ismerték. Terminálja a korszak jelképévé vált, napjainkra már a világ legelegánsabb repülőtéri szállodái közé sorolják. Ehhez elég sokat hozzátesz a gigantikus szárnyat formázó épület belsejének szokatlanságát adó ívelt mennyezete, de a csilipaprika színnel megfestett süllyesztett lounge sem a hétköznapi látvány kategóriájába tartozik.

Utóbbi megoldás a ráncfelvarrásért felelős Lubrano Ciavarra Architects, Beyer Blinder Belle és Stonehill Taylor koprodukciójának köszönhető, míg az eredeti épületet a Finnországban született, később az Egyesült Államokban kiteljesedett Eero Saarinen álmodta meg. Az akkor TWA Flight Center névre hallgató originál mestermű díszes szalagját 1962-ben vágták el, Saarinen az 1930 és 2001 között működő TWA-nek tervezte. A társaság 2001-ben azért fejezte be küldetését, mert már nem tudott megfelelni a modern légi közlekedés által támasztott igényeknek.

Terminálból szálloda

Összesen ötszáztizenkét szobát rendeztek be a TWA Hotelben, és mindegyikben fellelhető az eredeti terminál hangulata, illetve valamennyiben találni Saarinen által tervezett ülőalkalmatosságokat, például az ikonikus piros széket. Joggal morfondírozhat azon a szobafoglalást fontolgató érdeklődő, miként tud pihenni egy reptéren kialakított szállodában, de nem kell aggódni, mert a konstrukciónak köszönhetően a falak nem engedik át a kifutópályák zaját.

A szolgáltatásokat illetően mindene megvan, amit egy kortárs hotel igényel:

hat étterem, nyolc bár, Michelin-csillagos éttermet irányító séf által vezetett bisztró, rendezvényterem, egy 1956-os Lockheed Constellation L–1649A Starliner repülőben berendezett, százhuszonöt férőhelyes koktélbár, fitneszközpont, üzletek, kilátó és a múzeum, ahol a személyzet a TWA régi uniformisaiban fogadja a látogatót.

Szobák kilátással

Tényleg olyan, mintha időutazáson vennénk részt: a fürdőszobában a hatvanas évtizedből származó TWA-logós piperecuccokból és egyéb klasszikus márkájú kiegészítőkből válogathat a vendég.

Úgy érzed, mintha 1962-ben lennél, leszámítva persze a cigarettafüstöt

– így jellemzik a szállodát, amely a biztonság kedvéért infinity poollal is gazdagodott az épület tetején, hogy igazán exkluzív helyről nézhessük a fel- és leszálló repülőgépeket.

A meglepetések itt korántsem érnek véget: átmeneti opcióként helikopteres, medencés brunchot vezettek be, de volt már pop-up görkorcsolyapályája, emellett nyílt egy curlingpálya is, hogy a látogatók hétvégenként ingyen kipróbálhassák a 16. századi Skóciából származó olimpiai sportot.

A kifutópályára néző kilátással is kérhető szobák árai éjszakánként 249 dollárról indulnak, de aki csak néhány órát szeretne pihenni, foglalhat kevesebbért négy órára, illetve külön díjért igénybe veheti a fitneszterem szolgáltatásait.

Jet Age a 21. században

A TWA-t tulajdonló prémium szállodaüzemeltető társaság, az MCR elnök-vezérigazgatója szerint a hotel még csak most fogja elérni az utazási sebességet. Tyler Morse a Roadsternek nyilatkozott a TWA Hotel sokszínű világáról, a nosztalgia erejéről, és Eero Saarinen ikonikus örökségéről.

A TWA Hotel meglehetősen rövid idő alatt New York egyik legemblematikusabb szállodája lett. Minek köszönhető a gyors siker?

– Az Eero Saarinen által megálmodott TWA terminálja New York történelmének ikonikus része. A TWA Hotel gondosan odafigyelt rá, majd valódi 21. századi kényelemmel ötvözte, amivel nemcsak a repülőtéri, hanem a világ szállodáinak színvonalát is megemelte – mint ahogyan tette azt a TWA a hatvanas években a repüléssel. Amikor belépünk a Flight Centerbe, a The Sunken Lounge-ban retró hangulatú osztott szárnyú információs tábla üdvözöl, ami valósággal visszarepít 1962-be. A vendégek mellett a New York-iakat is vonzza az autentikus élmény.

A TWA Hotel rengeteg lehetőséget kínál a vendégeinek. Melyek a legnépszerűbb szolgáltatások?

– A TWA Hotelben mindenki számára akad valami. Aki akarja, a TWA flottájából származó, felújított, Connie névre keresztelt Lockheed Constellation repülőgép fedélzetén berendezett bárban martinit is kortyolgathat. Jelenleg a kifutón működik a curlingpályánk, de régebben volt görkorcsolyapályánk és dodzsemünk is. Sokan szeretnek szelfizni az interaktív kiállítási részlegen, például az 1962-es nappali és szándékosan túlméretezett Twister-szobánkban. Népszerű a végtelenített tetőtéri medencénk is, ami a legjobb módja a pihenőidő eltöltésének: egy finom koktél társaságában lehet figyelni a 4L/22R kifutópályáról felszálló gépeket. Télen mindennap felfűtjük a medencét, hogy pezsgőfürdő legyen belőle, és felállítjuk a Runway Chalet-t az igazi après-ski élményért – kivéve persze a hegyeket. Van még egy kilencszáz négyzetméteres fitneszközpontunk is, amely a világ legnagyobb szállodai edzőtermének címével büszkélkedhet.

Mit lehet tudni a szálloda vendégköréről? Kik kedvelik leginkább a TWA Hotelt?

– A TWA Hotel valamennyi korosztály számára nyitott, a világ minden részéről várja vendégeit.  A TWA egykori alkalmazottai és családtagjaik például nosztalgiázni járnak a Flight Centerbe és a múzeum kiállításaira. A repülés rajongói képesek órákon át bámulni a repülőgépeket a tetőről, míg a helyiek általában csak beugranak néhány falatra Jean-Georges Vongerichten séf Paris Caféjába. Persze a reptéren elég nagy a forgalom, emiatt rengeteg turista tér be pihenni, illetve olyanok, akiknek késik a járatuk.

A TWA Hotel nagyjából nyolc-tíz hónappal a világjárvány előtt nyitott meg. Hogyan vészelte át az elmúlt éveket, és hogyan állt hozzá a globális válsághoz?

– A hotel a pandémia alatt végig nyitva maradt. Ebben a példátlan időszakban is autentikus élményt nyújtottunk a vendégeknek, miközben szigorúan betartottuk a kormányzati irányelveket. Vendégeink és alkalmazottaink egészsége, illetve biztonsága mindig a legfőbb prioritásunknak tekinthető, ezért alkalmazkodnunk kellett a körülményekhez. A vendégek még a kötelező maszkviselés és távolságtartás ellenére is átélhették a Jet Age élményét.

A vendégek számát tekintve melyik az év legerősebb időszaka?

– Egész évben folyamatos a forgalom, különösen azért, mert mi vagyunk az egyetlen szálloda a JFK repülőtér területén. Az ünnepi szezon mindig rendkívül zsúfolt, mint ahogyan nyáron is sok vendéget fogadunk. Akadnak köztük átutazóban lévők, míg mások az olykor nehezen elviselhető városi hőséget szeretnék nálunk átvészelni.

A TWA Hotel rendezvényhelyszínként is működik, esküvői házigazdaként igen népszerűnek számít. Lehet tudni, körülbelül hányan kötötték össze az életüket a TWA-ban?

– A világ minden tájáról érkeztek már párok, hogy nálunk mondják ki az igent, a konfettiágyúktól kezdve a Flight Centerben tartott indiai baraat felvonulásig tényleg mindenféle különlegességnek otthont adtunk.

A cikk a Roadster magazin 12. számában jelent meg. 

(Fotók: TWA Flight Center, TWA Hotel Facebook-oldala, Dezeen)

 

hatvanas évek | szálloda | reptér | John F. Kennedy repülőtér | hangulat

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom