Erre a módszerre eddig aligha gondoltál.
A hosszútávú repülőutakat követő átmeneti alvászavar bárkit érinthet, aki gyorsan röppen át több időzónán. Ilyenkor a szervezet cirkadián ritmusa felborul: ébren tart, amikor aludni szeretnénk és fáradtak vagyunk, amikor ébren kellene maradnunk. És ez nemcsak kellemetlenséget jelent, merthogy a jetlag nappali fáradtságot, rossz közérzetet, éberségbeli nehézségeket és gyomorproblémákat is okozhat.
Nem kell azért túlaggódni a dolgot, hiszen a tünetek néhány nap elteltével elmúlnak. Akad viszont egy-két meglepő módszer, ami segít felgyorsítani a folyamatot,
például napszaktől függően vegyünk hideg zuhanyt vagy forró fürdőt.
A hideg vízben zuhanyzás számos előnnyel járhat, többek között fokozza a keringést, ami gyors energialöketet ad, ha korán reggel érkezünk, és ébren kell lennünk a nap hátralévő részében. Feldobja a hangulatunkat is, mert serkenti a noradrenalin és a béta-endorfin termelődését. Hideg vizes zuhanyzáskor elektromos impulzusok jutnak el az idegvégződéseinkből az agyunkba, és ez a kémiai reakció pedig egyeseknél antidepresszáns hatással lehet.
Zach Carter fiziológus szakértő szerint valószínűleg ugyanezeket az előnyöket „vízbe merülés” nélkül is élvezhetjük: „Menjünk inkább egy tízperces sétára” – mondta a témával kapcsolatban, mert így is jobban fogjuk érezni magunkat.
Egy éjszakai megérkezésnél ideális a forróvizes fürdő, ami segíthet a testnek és az agynak is kikapcsolódni. Az alvás előtti melegvizes fürdés csökkenti a hosszú távú repülőút során összeszedett baktériumok, illetve a szennyeződések, az izzadság és a testzsírok felhalmozódását, amelyek idővel összegyűlhetnek az ágyneműn. Több tanulmány szerint a forró fürdő segíthet abban is, hogy mélyebben lélegezzünk, ez pedig enyhíti az izomfájdalmakat, és még elégedettebbé is tehet. Számos tudományos eredmény bizonyítja, hogy a lefekvéshez közeli fürdőzés javíthatja az alvás minőségét is.
A repülőgépen felszolgált ételek elég széles skálát fednek le a turistaosztályon kezünkbe nyomott sós mogyorótól kezdve az első osztályon séf által készített háromfogásos menüig. Az, hogy mit eszünk a levegőben, jelentős hatást gyakorol a repülési élményünkre. A legjobb esetben jóllakottan és elégedetten köszönünk el a személyzettől, de ha rossz típusú ételeket választunk (vagy kapunk), akkor kiszáradhatunk, keringési zavar léphet fel, vagy – ülésszomszédunk bánatára – puffadhatunk. A saját és utastársaink jóléte érdekében táplálkozzunk helyesen, és fogadjuk meg az alábbi tanácsokat.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Unsplash, Getty Images)
trükk | repülés | tipp | hosszú távú | jetlag
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!