Egy új tanulmány szerint napi két-három csésze kávé megvédheti az embert a szív- és érrendszeri betegségektől és az idő előtti haláltól, és ez a koffeinmentes kávéra is vonatkozik.
Az őrölt, az instant, sőt, még a koffeinmentes kávénak is pozitív hatásai mutatkoztak a szívkoszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség és a szélütés megelőzésében, ugyanakkor csak a koffeint tartalmazó kávé csökkenti a szívritmuszavar kockázatát.
Korábbi kutatásokból az is kiderült, hogy napi 3-5 csésze kávé nemcsak a szívbetegségeket, de az Alzheimer és a Parkinson-kórt, a 2-es típusú cukorbetegséget, a májbetegséget és a prosztatarákot is megelőzheti, úgy tűnik tehát, igazi csodaszerrel van dolgunk.
Ez a tanulmány ugyanakkor nem bizonyítja a közvetlen ok-okozatiságot, vagyis azt, hogy a kávétól lesznek egészségesebbek az emberek, mert az is felmerülhet, hogy a már eleve egészségesebb emberek hajlamosabbak a kávéivásra. Ahhoz, hogy ez kiderüljön, további randomizált kontrollált vizsgálatokra van szükség.
A legjobb mégis az őrölt, kofffeines kávé
A tanulmány a UK Biobank kutatási adatbázisát vette alapul, amely közel 450 ezer felnőtt ember kávéfogyasztási szokásait tartalmazta, a vizsgálat kezdetén az alanyoknak nem volt szív- és érrendszeri betegsége. A mintát négy csoportba osztották:
a koffeines őrölt kávét, a koffeinmentes kávét és a koffeintartalmú instant kávét ivókéra, és azokéra, akik egyáltalán nem éltek ezzel a nem is olyan bűnös élvezettel.
Átlagosan 12 és fél év elteltével a kutatók megnézték az orvosi és halálozási adatokat az említett szív- és érrendszeri betegségekre és stroke-ra vonatkozóan, és figyelembe vették az életkort, az esetleges cukorbetegséget, az etnikai hovatartozást, a magas vérnyomást, az elhízást, az alvási apnoét, a nemet, a dohányzást, valamint a tea- és alkoholfogyasztást is. Ezek után találták azt, hogy
a kávé minden formája összefüggésbe hozható a halálozás csökkenésével.
Mindebből az látszik, hogy nem lehet egyszerűen a koffeinnel magyarázni a kockázat csökkenését. Bár ez a kávé legismertebb alkotóeleme, emellett
az ital még több mint száz biológiailag aktív komponenst tartalmaz.
A legnagyobb pozitív hatás a korai halálozás megelőzésével kapcsolatban volt megfigyelhető: míg az őrölt, koffeines kávé 27 százalékkal csökkentette ennek a kockázatát, a koffeinmentes 14 százalékkal, az instant koffeintartalmú kávé pedig 11 százalékkal.
Ami a szívbetegségeket illeti, a koffeines kávé 20 százalékkal, a koffeinmentes 6 százalékkal, az instant kávé pedig 9 százalékkal csökkentette a kockázatokat. Napi négy-öt csésze koffeines kávé 17 százalékkal, míg napi két-három csésze instant kávé 12 százalékal csökkentette a szívritmuszavar kialakulásának valószínűségét.
Ha te is a kávérajongók közé tartozol, akkor ez a hétvégi program neked szól.
(Forrás: CNN, képek: Unsplash)
szív | kávé | egészség | koffeinmentes | hatás
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!