Egy új tanulmány szerint napi két-három csésze kávé megvédheti az embert a szív- és érrendszeri betegségektől és az idő előtti haláltól, és ez a koffeinmentes kávéra is vonatkozik.
Az őrölt, az instant, sőt, még a koffeinmentes kávénak is pozitív hatásai mutatkoztak a szívkoszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség és a szélütés megelőzésében, ugyanakkor csak a koffeint tartalmazó kávé csökkenti a szívritmuszavar kockázatát.
Korábbi kutatásokból az is kiderült, hogy napi 3-5 csésze kávé nemcsak a szívbetegségeket, de az Alzheimer és a Parkinson-kórt, a 2-es típusú cukorbetegséget, a májbetegséget és a prosztatarákot is megelőzheti, úgy tűnik tehát, igazi csodaszerrel van dolgunk.
Ez a tanulmány ugyanakkor nem bizonyítja a közvetlen ok-okozatiságot, vagyis azt, hogy a kávétól lesznek egészségesebbek az emberek, mert az is felmerülhet, hogy a már eleve egészségesebb emberek hajlamosabbak a kávéivásra. Ahhoz, hogy ez kiderüljön, további randomizált kontrollált vizsgálatokra van szükség.
A legjobb mégis az őrölt, kofffeines kávé
A tanulmány a UK Biobank kutatási adatbázisát vette alapul, amely közel 450 ezer felnőtt ember kávéfogyasztási szokásait tartalmazta, a vizsgálat kezdetén az alanyoknak nem volt szív- és érrendszeri betegsége. A mintát négy csoportba osztották:
a koffeines őrölt kávét, a koffeinmentes kávét és a koffeintartalmú instant kávét ivókéra, és azokéra, akik egyáltalán nem éltek ezzel a nem is olyan bűnös élvezettel.
Átlagosan 12 és fél év elteltével a kutatók megnézték az orvosi és halálozási adatokat az említett szív- és érrendszeri betegségekre és stroke-ra vonatkozóan, és figyelembe vették az életkort, az esetleges cukorbetegséget, az etnikai hovatartozást, a magas vérnyomást, az elhízást, az alvási apnoét, a nemet, a dohányzást, valamint a tea- és alkoholfogyasztást is. Ezek után találták azt, hogy
a kávé minden formája összefüggésbe hozható a halálozás csökkenésével.
Mindebből az látszik, hogy nem lehet egyszerűen a koffeinnel magyarázni a kockázat csökkenését. Bár ez a kávé legismertebb alkotóeleme, emellett
az ital még több mint száz biológiailag aktív komponenst tartalmaz.
A legnagyobb pozitív hatás a korai halálozás megelőzésével kapcsolatban volt megfigyelhető: míg az őrölt, koffeines kávé 27 százalékkal csökkentette ennek a kockázatát, a koffeinmentes 14 százalékkal, az instant koffeintartalmú kávé pedig 11 százalékkal.
Ami a szívbetegségeket illeti, a koffeines kávé 20 százalékkal, a koffeinmentes 6 százalékkal, az instant kávé pedig 9 százalékkal csökkentette a kockázatokat. Napi négy-öt csésze koffeines kávé 17 százalékkal, míg napi két-három csésze instant kávé 12 százalékal csökkentette a szívritmuszavar kialakulásának valószínűségét.
Ha te is a kávérajongók közé tartozol, akkor ez a hétvégi program neked szól.
(Forrás: CNN, képek: Unsplash)
egészség | szív | kávé | koffeinmentes | hatás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!