Így szennyezik a környezetet a klímavédelem jegyében

November 6-tól 8-ig tart az ENSZ esedékes klímakonferenciája, a COP27, az egyiptomi Sarm es-Sejkben.

Miután tavaly rengeteg hír szólt arról, hogy a glasgow-i COP26 karbonlábnyoma minden korábbi ilyen konferenciáénál nagyobb volt, köszönhetően 75 százalékban a nemzetközi járatoknak, a University College London kutatóinak csoportja Priti Parikh professzor vezetésével úgy döntött, szembesíti a résztvevőket az utazásukhoz kapcsolódó kibocsátásokkal.

Ehhez egy nyílt forráskódú kalkulátort fejlesztettek ki, amely kiszámolja, hogy mekkora széndioxiddal járnak a különböző utak, amelyek az Egyesült Királyságból vezetnek Egyiptomba.

„Obszcén dolog arra gondolni, hogy mekkora kibocsátással járnak ezek a klímakonferenciák“

 mondta a professzor a Dezeennek. „Mindennél fontosabb, hogy minimalizáljuk a COP szénlábnyomát, és biztosítsuk, hogy a konferencián résztvevők az éghajlatváltozás elleni küzdelem során ne súlyosbítsák a klímahelyzetet."

Ennek eszköze lehet például az, ha valaki virtuálisan kapcsolódik be a konferenciába, mert így a kibocsátása ezredrésze lesz annak, mintha személyesen utazna el Egyiptomba. Aki mégis az utazás mellett dönt, annak az eszköz azt javasolja, hogy kompenzálja a kapcsolódó kibocsátást a Gold Standard tanúsítvánnyal rendelkező rendszerek valamelyikével, amelyek hozzájárulnak az éghajlati igazságosság növeléséhez a déli féltekén.

Emellett az utazók alternatív útvonalat is választhatnak, például a kibocsátás negyven százalékát spórolhatják meg azzal, ha Milánóig elvonatoznak, és csak ott szállnak repülőre, ugyanakkor az ebből származó előnyöket ellensúlyozza a megnövekedett anyagi és időráfordítás.

A kutató szerint az ENSZ-nek a továbbiakban érdemes lenne olyan úti célokat választania a konferenciához, amelyek a repülőn kívül más közlekedési eszközökkel is elérhetők.

Egy kutatás érdekes eredményre jutott a repülőjáratok kibocsátásával kapcsolatban. Persze, nemcsak a repülési szokásainkon változtathatunk, ha szeretnénk tenni a klímaváltozás ellen.

(Forrás: Dezeen, képek: Getty Images)

Sarm es-Sejk | környezetszennyezés | környezetvédelem | szénlábnyom | COP27 | Egyiptom

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ezért nem probléma, ha elered az eső Horvátországban
Hirdetés