Még a közegészségügy javításában is fontos eszköz lehet a művészetekkel való foglalkozás és a kézműveskedés, mondja egy új tanulmány, amely szerint a kreatív tevékenységek nagyobb hatással vannak az élettel való elégedettségre, mint a munka.
Noha régóta tudjuk, hogy a művészetek, a kreatív elfoglaltság, a kézműveskedés jó hatással van a mentális egészségre, a legtöbb kutatás a betegekre, nem pedig az átlagos népességre gyakorolt hatást vizsgálta.
Most viszont azt mondják a kutatók, hogy ezek a tevékenységek fontos eszközei lehetnek a közegészségügy általános javításának.
„Ezek könnyen megfizethető, könnyen elérhető, népszerű elfoglaltságok – mondja Dr. Helen Keyes, a kutatás egyik társszerzője. – Az utóbbi kulcsfontosságú. Nem fogsz olyasmit lenyomni az emberek torkán, amit nem akarnak.”
Keyes és kollégái a Frontiers in Public Health című szaklapban közölték a tanulmány eredményét, amelyben több mint hétezer, 16 évesnél idősebb résztvevő adatait elemezték.
Többek között arra kérték a résztvevőket, hogy tízfokú skálán értékeljék a jóllétük különböző aspektusait, mondják el, folytatnak-e kreatív tevékenységet, és adjanak meg demográfiai adatokat.
A résztvevők 37 százaléka folytatott valamilyen művészi/kreatív tevékenységet (fotózás, festészet, fazekasság) az előző 12 hónapban. Ezután vizsgálták a jóllétre vonatkozó értékeléseket.
Akik folytattak kreatív tevékenységet, többre értékelték a boldogságot, az élettel való elégedettséget, és inkább úgy érezték, hogy érdemes élni, mint azok, akik nem – még azok után is, amikor más tényezőket (életkor, nem, nélkülözés, rossz egészségi állapot, munkaviszony) is figyelembe vettek.
„Tehát a kézműveskedés önmagában a jóllét nagyobb növekedésével jár” – foglalta össze Keyes.
Konkrétabb következtetéseket is leszűrtek. Keyes számára a legérdekesebb az volt, hogy az érzés, amikor értékesnek tartjuk az életet szorosabban összefügg a művészi tevékenységgel, mint a munkával. Ahogy magyarázza, nem mindenki számára kielégítő a munkája, ellenben a kreatív tevékenységet folytatók sokkal gyakrabban tapasztalnak flow élményt.
A jóllét érzése enyhén emelkedik az életkor előrehaladtával – mondja a kutatás –, és a rendszeres kézműveskedés, kreatívkodás 20 évnyi „életkor-előnnyel” emeli meg a boldogság-érzést. Keyes hozzátette, hogy bár így is csak csekély „boldogság-növekedést” mértek, a teljes populációra vetítve ez a hatás mégis jelentős.
Néhány nappal ezelőtt a Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsapata bebizonyította, hogy egy múzeumlátogatás után az ember egy héten keresztül bizonyítottan körültekintőbb, empatikusabb és segítőkészebb.
(Forrás: Guardian, fotók: GettyImages)
művészet | kreativitás | egészség | kézműves | kutatás
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Valóban napok alatt helyrehoztak egy óriási beszakadt kereszteződést Japánban?
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!