Még a közegészségügy javításában is fontos eszköz lehet a művészetekkel való foglalkozás és a kézműveskedés, mondja egy új tanulmány, amely szerint a kreatív tevékenységek nagyobb hatással vannak az élettel való elégedettségre, mint a munka.
Noha régóta tudjuk, hogy a művészetek, a kreatív elfoglaltság, a kézműveskedés jó hatással van a mentális egészségre, a legtöbb kutatás a betegekre, nem pedig az átlagos népességre gyakorolt hatást vizsgálta.
Most viszont azt mondják a kutatók, hogy ezek a tevékenységek fontos eszközei lehetnek a közegészségügy általános javításának.
„Ezek könnyen megfizethető, könnyen elérhető, népszerű elfoglaltságok – mondja Dr. Helen Keyes, a kutatás egyik társszerzője. – Az utóbbi kulcsfontosságú. Nem fogsz olyasmit lenyomni az emberek torkán, amit nem akarnak.”
Keyes és kollégái a Frontiers in Public Health című szaklapban közölték a tanulmány eredményét, amelyben több mint hétezer, 16 évesnél idősebb résztvevő adatait elemezték.
Többek között arra kérték a résztvevőket, hogy tízfokú skálán értékeljék a jóllétük különböző aspektusait, mondják el, folytatnak-e kreatív tevékenységet, és adjanak meg demográfiai adatokat.
A résztvevők 37 százaléka folytatott valamilyen művészi/kreatív tevékenységet (fotózás, festészet, fazekasság) az előző 12 hónapban. Ezután vizsgálták a jóllétre vonatkozó értékeléseket.
Akik folytattak kreatív tevékenységet, többre értékelték a boldogságot, az élettel való elégedettséget, és inkább úgy érezték, hogy érdemes élni, mint azok, akik nem – még azok után is, amikor más tényezőket (életkor, nem, nélkülözés, rossz egészségi állapot, munkaviszony) is figyelembe vettek.
„Tehát a kézműveskedés önmagában a jóllét nagyobb növekedésével jár” – foglalta össze Keyes.
Konkrétabb következtetéseket is leszűrtek. Keyes számára a legérdekesebb az volt, hogy az érzés, amikor értékesnek tartjuk az életet szorosabban összefügg a művészi tevékenységgel, mint a munkával. Ahogy magyarázza, nem mindenki számára kielégítő a munkája, ellenben a kreatív tevékenységet folytatók sokkal gyakrabban tapasztalnak flow élményt.
A jóllét érzése enyhén emelkedik az életkor előrehaladtával – mondja a kutatás –, és a rendszeres kézműveskedés, kreatívkodás 20 évnyi „életkor-előnnyel” emeli meg a boldogság-érzést. Keyes hozzátette, hogy bár így is csak csekély „boldogság-növekedést” mértek, a teljes populációra vetítve ez a hatás mégis jelentős.
Néhány nappal ezelőtt a Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsapata bebizonyította, hogy egy múzeumlátogatás után az ember egy héten keresztül bizonyítottan körültekintőbb, empatikusabb és segítőkészebb.
(Forrás: Guardian, fotók: GettyImages)
egészség | kreativitás | kézműves | kutatás | művészet
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!