Kiszellőztetnéd egy kicsit a fejed? Ezekben az európai városokban a legjobb a levegő

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) új jelentést készített a kontinens 344 városának levegőminőségéről 2020-2021-re vonatkozóan, amikor a lezárások miatt több helyen több alkalommal is csökkent a forgalom és az ipari tevékenység.

Az adatok négyszáz szállópor-koncentrációt mérőállomásról származnak, a levegőminőséget pedig öt kategóriába sorolták: jónak számít ott, ahol a PM2,5 részecskék éves átlagos koncentrációja nem haladja meg az 5 mikrogramm/köbmétert, elég jónak ott, ahol ez a szám öt és tíz mikrogramm közötti, tíz és tizenöt között közepes, míg tizenöt és huszonöt között rossz, huszonöt mikrogramm felett pedig nagyon rossz.

Funchal

Az összesítésből kitűnik, hogy

a legjobb levegőjű városokat Észak-Európa északkeleti részén és az Atlanti-óceán délnyugati régiójában találjuk,

és ezek közül is csak a legjobb tizenegy fér bele a WHO értékelése szerint is a legjobb kategóriába.

Bergen

Íme, a listavezetők:

Umeå (Svédország)
Faro (Portugália)
Funchal (Portugália)
Tampere (Finnország)
Narva (Észtország)
Stockholm (Svédország)
Uppsala (Svédország)
Tallinn (Észtország)
Bergen (Norvégia)
Reykjavík (Izland)
Norrköping (Svédország)

Az Európai Unió évi huszonöt mikrogramm határértékét csak a három legszennyezettebb város lépte túl: a lengyelországi Nowy Sacz és az olaszországi Cremona valamint Padova.

Padova

Magyarországon Budapest, Győr, Veszprém, Pécs és Szeged levegőminőségét mérték, és míg a legtöbb városban ez a közepes kategóriába esett, addig Szeged levegője kimondottan rossznak találtatott. Budapest 268. lett a listán, 14,7 mikrogrammos szállópor-koncentrációval, Győr a 272. helyre került 14,9-el, Veszprém 228. lett 12,5-tel, Pécs a 238. 13-al, Szeged pedig egészen a 302. helyig csúszott 18-cal. A teljes lista és az interaktív térkép itt található.

Ezen az 5+1 autómentes helyen is kiszakadhatsz az állandó szmogfelhőből, itt pedig a világ jelenlegi legfenntarthatóbb városait találod.

(Forrás: The Mayor, képek: Unsplash)

friss levegő | levegőminőség | levegő | légszennyezés | város | legjobb

FOLYTASD EZZEL

Mikrobiom és wellbeing, avagy ez lehet az új szupererőd

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Mikrobiom és wellbeing, avagy ez lehet az új szupererőd
Hirdetés