Nem mindennapi vonzerővel büszkélkedhet ez az idilli francia falu

A Franciaország keleti csücskében található Meisenthalban különleges, tizennyolcadik századi ipari műemlék mutatja be az üveggyártás hagyományait.

Az itteni üveggyár a tizenkilencedik században vált híressé, azzal, hogy karácsonyfa-gömböket kezdett gyártani. A díszkészítést állítólag az almahiány ösztönözte, miután a fákra aggatott gyümölcsök helyett új alternatívát kellett találni.

Az épületbe 1978-ban üvegmúzeum költözött, 1992 óta a Nemzetközi Üvegművészeti Központnak ad otthont, most pedig újabb kulturális térrel bővült, hála a New York-i SO-IL és a párizsi Freaks építészeti irodának, akik még 2015-ben nyerték meg az épület felújítására kiírt pályázatot.

A tervezők célja az volt, hogy kiegészítsék, de szembe is állítsák a gyár különböző hangulatú és korú ipari építményeinek örökségét. A két épületet egy központi betontérrel kötötték össze, ami felfelé haladva új bejáratokat nyit a meglévő épületekhez és az új látogatóközponthoz.

A különböző időszakokból származó és más-más esztétikát képviselő, különböző magasságú épületeket egy hullámzó betonszalaggal kapcsoltuk össze,

egységesítve a helyszíneket és dinamizmust adva a térnek" – mondta a Freaks társalapítója, Yves Pasquet a Dezeennek.

Az új bejárat és a kávézó mellett két beton irodahelyiség is készült a téglakémények körül, az épületek felső szintjeit pedig karcsú acélhidak és betonoszlopokon lévő sétányok kötik össze.

Az egykori üzemcsarnok, a Site Verrier de Meisenthal legnagyobb épülete új bejáratot kapott egy korábban használaton kívüli alagsoron keresztül. Ez egy többcélú előadótérhez vezet az első emeleten, amely az egykori üvegkemencék között helyezkedik el.

A belső terek betonfelületeivel az acélszerelvények alkotnak kontrasztot, és előbbieket különböző technikák segítségével alkották meg, hogy eltérő textúrákat hozzanak létre.

Az utóbbi időben több izgalmas megoldást láthattunk a régi ipari emlékek újjáélesztésére, Kínában például egy festői kőfejtő, Iránban pedig egy századeleji sörgyár kapcsolódott be újra a környék vérkeringésébe.

(Forrás: Dezeen, Wikipédia, képek: David Foessel, Iwan Baan/Dezeen)

üveggyár | üvegmúzeum | építészet | franciaország | gyár | felújítás

FOLYTASD EZZEL

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában
Hirdetés