Komoly történelmi károkat szenvedett a Szent Vitus-székesegyház melletti Új Prépostság épülete. Az intézmény megmaradt épületének korhű helyreállítása mellett kortárs bővítményeket is kapott, és tavaly a nagyközönség előtt is megnyitották.
A prágai vár közepén lévő Szent Vitus-székesegyház mellett áll egy 1877-es, neogótikus történelmi épület, az Új Prépostság. Az eredetileg a prépost rezidenciájának szánt épületet az 1950-es évek elején elkobozták, majd utána nagyrészt elhagyatottan állt. A szocializmus idején az udvart és a hozzá tartozó melléképületeket lerombolták, a főépületben pedig építőmunkásokat szállásoltak el. 2016-ban az Új Prépostságot egy kárpótlási törvény értelmében visszakapta az egyház, így kezdődtek meg a tavaly befejeződött helyreállítási munkák.
A rekonstrukció középpontjában a különleges kilátást nyújtó belső udvar nagyközönség előtti megnyitása állt. A korábbi melléképületek helyén két újat, egy kávézót és egy kereskedelmi egységet építettek az udvaron.
A bővítéseknél meghatározó a szigorú, mégis kifinomult szerkesztésű üveghomlokzat: a nyugati bővítményt nyitottabbra tervezték, gasztronómiai szolgáltatások számára, míg a keleti bővítmény kompaktabb és zártabb, ezzel univerzálisabb használatra alkalmas, a bolttól az irodáig sok funkciót képes kiszolgálni.
Az udvar északi végén egy kilátó, és egy gránitból és bronzból készült szökőkút épült, maga az udvar pedig szabadtéri rendezvények – színházi előadások, céges bulik – helyszíne is lehet.
Elsődleges építészeti cél volt a történelmi épület megőrzése, belső és külső felújítása.
A főépület helyreállításánál a lehető legkisebb változtatásokra törekedtek, a legjelentősebb a munkások szállásainak elbontása volt a nyitottság növelése érdekében. A homlokzatot aprólékosan helyreállították, hogy a 19. század végi megjelenését idézze. A belső tereket nagyrészt visszaállították történelmi állapotukba, ugyanakkor tekintettel kellett lenni a modern szabványokra; itt talán a legmerészebb megoldás a főlépcsőházban elhelyezett körlámpa, amely ellenpontozza a festett famennyezet szigorú geometriáját.
Az épület visszanyerte eredeti rendeltetését, és az egyházi intézmények adminisztratív központjaként működik.
A kortárs bővítmények formáját és megjelenését úgy tervezték, hogy harmonizáljanak a vár történelmi környezetével, miközben finoman elkülönülnek. Ezt az egyensúlyt a várra jellemző kortalan formák és anyagok alkalmazásával, és kortárs kompozíciókkal – mint a belső terekben izgalmas fény-árnyék játékot eredményező keskeny tetőablak – igyekeztek megteremteni.
A falak peremén túlnyúló kilátó ötlete az eredeti épületet tervező Josef Mockertől származott, bár soha nem valósult meg. Az udvar mostani felújítási tervében erre a koncepcióra dolgoztak ki egy mai megoldást. Érdemes végül kitérni a szökőkútra is, ami egy kő obeliszkből és egy bronz peremű medencéből áll. A koncepció szerint a víz átmossa, majd a földbe áztatja a három szent nevét. A kilátó kövébe vésett verset még a történelmi időkben az épületben szolgáló egyik prépost írta.
Az utóbbi időben Prágában merőben másmilyen munkákkal találkoztunk, például a hatalmas kinetikus Kafka-szoborral, a női óriással, aki egy társasházat igyekszik megmászni, egy egyszerű (de nagyszerű) kis kerti pavilonnal vagy a Minecraft és a ramen fúziójából született étteremmel.
(Forrás: Studio acht, fotók: Tomáš Slavík)
prága | studio acht | prágai vár | lista | hradzsin
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!