Egy vagány road trip kiváló módja felfedezni az ország egyedülálló természeti és kulturális örökségét, illetve minden egyes megállóban megkóstolni a helyi ételeket. Íme, egy kis inspiráció a kalandhoz.
1. Kasztília és León
A Madrid és Salamanca közötti kb. 265 kilométeres szakaszra nagyjából két napot kell szánni. Falakkal körülvett középkori városok, erődített várak, gótikus katedrálisok és az UNESCO világörökség részét képező helyszínek – ez a közép-spanyolországi autós túra a Sierra de Guadarrama-hegység hátterével rendelkező fennsíkokon át vezet Spanyolország legkiemelkedőbb történelmi helyeire.
Madridból indulva az első megálló mindjárt az alig több mint egy órányira található Segovia, amely csodálatos római kori vízvezetékéről, gótikus katedrálisáról és a 12. századi segoviai Alcázar váráról ismert.
A következő pihenő a középkori falakkal körülvett Ávila, "a kövek és szentek városa", amely Spanyolország legtöbb gótikus és római stílusú templomát tudhatja magáénak. Érdemes megnézni az El Salvador katedrálist, a San Vicente bazilikát, és a város ikonikus szentjének, Szent Teréznek a múzeumát.
Befejezésül ajánlott megállni a bájos egyetemi városban, Salamancában, amelyet La Cuidad de Oro (Az arany város) néven emlegetnek, mivel mézszínű homokkőfalai olykor végtelen arany árnyalatokban ragyognak a késő délutáni fényben.
2. Costa Brava
A Katalónia művészetéhez és történelméhez kapcsolódó autós road trip Barcelona és Cadaqués között úgy 246 kilométert tesz ki.
Spanyolország, mint tudjuk, több ezer kilométernyi tengerparttal büszkélkedhet. Az egyik leglátványosabb szakasza a Földközi-tenger északkeleti partján húzódó Costa Brava, tele napsütötte strandokkal, történelmi városokkal és festői halászfalvakkal – nem meglepő módon innen merített ihletet a régió leghíresebb művésze, Salvador Dalí.
A starthely Barcelonában van kijelölve, onnan a GI-682-es úton Tossa de Marból Sant Feliu de Guíxolsba kell elvezetni, és közben a kijelölt kilátópontoknál megállni. A közelben található Girona ősi városa ikonikus katedrálisával, illetve az El Celler de Can Roca étteremmel, amely többször is elnyerte már a világ legjobbja címet.
A művészetek hívei nem hagyhatják ki a híres "Dalí-háromszöget", amit Figueres, Portlligat és Púbol települések alkotnak, utóbbi Salvador Dalí egykori otthona és a nagyközönség számára is látogatható.
Az út a Cap de Creus-félsziget öblében fekvő festői tengerparti városban, Cadaquésben ér véget. A település a leghíresebb művészek és írók kedvenc nyári játszóterének számított, többek között Salvador Dalí, Pablo Picasso, Joan Miró, Daphne Guinness, Man Ray, Frederico Garcia Lorca, Amanda Lear, Walt Disney, Melina Mecouri és Marcel Duchamp is imádta.
3. Észak-Spanyolország
Komoly szakasz, hiszen San Sebastián és Santiago de Compostela között nagyjából 750 kilométernyi gázpedál-taposást igényel. Megéri, mert a buja domboldalak, a hófödte hegycsúcsok és az Atlanti-óceánra nyíló kilátás látványa tényleg nem hétköznapi.
Remek kiindulópont a gasztronómiai szempontból kiemelkedően jó tengerparti hely, San Sebastián, ahol Európában a legnagyobb a Michelin-csillagos éttermek négyzetméterenkénti koncentrációja. Igazából egy-két napot érdemes lenne rászánni és felfedezni a város Parte Vieját (régi negyed), illetve megkóstolni a minden sarkon csábító pintxos (előételek) végtelen választékát.
Nem túl messze található onnan a baszk San Juan de Gaztelugatxe szigetecskéje, amely a Trónok harca miatt vált világhírűvé. Ez a lélegzetelállító sziklás szakadék a Vizcayai-öbölbe nyúlik és egy hosszú, kanyargós kőlépcső köti össze a szárazfölddel.
A szigeten egy kis kápolna is van, melynek homlokzatán egy harang található – a hagyomány szerint a látogatóknak háromszor kell megkongatniuk és aztán kívánniuk valamit.
Lábkinyújtáshoz ajánlható az aranyhomokos Playa del Sardinero strand Santanderben, aztán újabb kilométerfalás után Oviedóban jöhet a következő pihenő a bájos óváros bebarangolásával és a hagyományos fabada asturiana babgulyás megkóstolásával. Santiago de Compostelában, az ezeréves Camino de Santiago zarándokút végállomásán megtekinthető a helyi bazilika, Szent Jakab apostol állítólagos végső nyughelye.
4. Andalúzia
A dél-spanyolországi Andalúzia az egyetlen olyan európai régió, amely a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán partjait is birtokolja, és amelyet a Gibraltári-szoros köt össze.
Kezdésként a Costa del Sol mentén vezet az autózás a napfényes tengerparti városba, Málagába, ahol érdemes kiélvezni a Sierra Nevada hegységre nyíló kilátást. Utána irány Granada és Córdoba.
Granada ad otthont az Alhambra-palotának, a Naszrid-dinasztia ősi erődjének, de megéri a rászánt időt a közeli Palacio de Generalife is, ami az ősi Naszrid szultánok nyári palotája volt. Córdoba ugyancsak ragadó hely, a La Mezquita-Catedral de Córdoba (a córdobai mecset) otthona, amely az Alhambra mellett az iszlám építészet másik emblematikus műemléke.
Sevilla pedig sajátos álomvilággal hívogat, legyen szó a lovaskocsikról, a citrusfákról, a kolosszális gótikus katedrálisokról, a mudéjar (mór) építészetről vagy flamenco tablaókról (flamenco előadások).
5. Ibiza
Bár sziget 24/7-es bulihelyként van nyilvántartva, időtlen varázsa inkább természeti látnivalóiban – sziklák, türkizkék színű vizek és ősi régészeti lelőhelyek – rejlik.
Ibiza városából indulva a sziget déli csücskében található Ses Salines strandot érdemes megcélozni, hogy ízelítőt kapjunk a csillogó tengerparti életből.
Lenyűgöző kontrasztot kínál Sa Caleta (Es Bol Nou), ami egy eldugottabb strand és a vörös sziklák között terül el. Onnan fel lehet gyalogolni az ősi föníciai civilizáció világörökségi helyszínére Sa Caleta romjaihoz.
Ibiza emblematikus pontja a Cala d'Hort, ahol a mitikus Es Vedrà sziget 382 méter magasan emelkedik ki a baleári tengerből. A nap bármely szakában lenyűgöző látványt nyújt, de naplementekor először megnézni a szigetet tényleg igazi transzcendentális élmény.
Tavasztól őszig sokan ülnek be az autójukba, hogy felejthetetlen kalandra induljanak. A CarMats.co.uk a világ legikonikusabb autóútjait rangsorolta, hogy felállítsa toplistáját. Az elemzés során megvizsgálták az egyes úti célok nyári átlagos hőmérsékletét, az évi csapadék mennyiségét, a napsütéses órák számát, a fényszennyezés mértékét és a nemzeti parkokat. Azt is figyelembe vették, hogy hány napig tart végighaladni az úton.
(Forrás: Lonely Planet, fotók: Unsplash, Getty Images)
útvonal | autós | utazás | túra | spanyolország
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!