„Munkációzol? Vagy csak üzlüdülni mentél? És hogy mondják ezt angolul?”

Munka és magánélet végérvényesen összekeveredett, mi meg itt állunk csupa angol szóval a számos új jelenségre. Vannak megfelelő magyar kifejezések a pihenés-nyaralás-kikapcsolódás és a munka egyre változatosabb összefonódásaira?  

Ha léteznek viharos napok a lifestyle színtéren, akkor azokat most éljük. Egyfelől az idei lesz az év, amikor a túlturizmus mainstrem problémává küzdötte fel magát, másfelől számtalan jelenség felbukkan világszerte, ahol a munka és magánélet mindenféle módon összefonódik. Horgonyozzunk is le egy időre ennél a jelenségcsoportnál.

Napokon belül érkezett három, tartalmában eléggé hasonló, mégsem pontosan ugyanazt jelentő fogalom, mindegyik egy-egy hír formájában:

  • először közöltük a bleisure-rel kapcsolatos hírt: az elmúlt egy évben megkétszereződött az ilyen utazások száma
  • mindössze kettő napra rá a workationről írtunk: Budapest lett a legjobb város a világon a munka és a nyaralás kombinálására
  • újabb néhány nap elteltével pedig a hotelification került a radarunkra: Londonban konkrétan olyan szálloda iroda épül, amit a világ első dedikáltan munka-üdülőjének terveznek.

Rokon fogalmak, de nem pontosan ugyanazt jelentik: a bleisure (business+leisure) az, amikor az üzleti utakat a valódi kikapcsolódással kombináljuk, tipikusan egy konferencia helyszínén maradunk még egy-két napot, spórolva ezzel sok mindenen, és nem kétszer látogatva meg ugyanazt a várost. A workation (work+vacation) szintén a munka és a nyaralás kombinálása, de inkább egy hosszabb időtartamra vonatkozik, például amikor valaki huzamosabb ideig egy idegen városban él, befészkeli magát, megismeri, eljár szórakozni, de közben mindvégig dolgozik is. A hotelification pedig a törekvés, hogy akár egy butikhotel kényelmét, csillogását és szolgáltatásait nyújtva csábítsák vissza az irodák a dolgozóikat.

Nem ártana frappáns magyar megfelelőket keresni a fentiekre. Több okból is.

Magától értetődő, hogy jó egy ízes magyar fordulattal kifejezni azt, aminek a pontos leírására létezik ízes magyar fordulat. De az is fontos, hogy bár bennünk is felmerült afféle könnyed lifestyle-hóbortnak tartani őket, arra jutottunk, hogy márpedig ezek többek annál. Mert nem csupán múló trendekről van szó, hanem tartósan velünk maradó jelenségekről.

Igazából minden a bleisure és társaik mellett szól: lehetetlennek tűnik visszakanyarodni egy olyan világba, ahol akkurátusan szétválaszthatjuk a munkát és a magánéletet (és egyáltalán nem biztos, hogy ez jó ötlet lenne). Minden egyes kütyühasználat egy-egy keverés a munka-magánélet masszán, mi több, ideális esetben a munkánk sem csak munka, hanem sok esetben szenvedély vagy hobbi is,

Ezen kívül számtalan nagyon rövid munkafolyamat létezik, amit sokak szerint egyszerűbb elvégezni pár másodperc alatt akár egy nyaraláson is, mint azon pörögni napokig, hogy „ó, nekem a nyaralás alatt is dolgoznom kell, hát ez nem lehet igaz!"

Mert igaz ez fordítva is: mi van, ha a sok tech meg szoftver segítségével elég pörgősre sikerül egy-egy nap, és marad mellette szabadidő? Szerencsére senki nem akarja, hogy ilyenkor egy irodában üljünk tovább üveges szemmel egy monitor előtt, addig, amíg az óra átvált 16.59:59-ről 17-re.

Munka és magánélet keveredésére az egyik legextrémebb példa személyes: sokszor otthon dolgozunk, írunk, szerkesztünk, majd amikor bemegyünk a szeretett irodánkba, ott a meetingen túl inkább már a barátkozáson, a személyességen van a hangsúly. És éppen a nagy barátkozás miatt lényegesen lassabb, aki bentről dolgozik, következésképpen jellemzően otthonról dolgozunk, és a munkahelyre járunk barátságokat ápolni.

És mindezek igazak a következő generációkra is, sőt az ő megjelenésük egy jó nagy lapáttal rátesz a fenti folyamatokra. Nem vagyunk generációszakértők, de látjuk-megírtuk, hogy a Z generációs dolgozók „időérzékelését a tapasztalataik mellett a villámgyors technológiai változás alakítja, ami a pontosság rugalmasabb koncepciójához vezet”. A Z generációnál egy laza öt-tíz perces késés még simán belefér, részben mert számukra minden korábbinál fontosabb a work-life balance.

Vagy idézzük a híres tanulmányt, miszerint az online szocializálódott fogyasztók figyelme mindössze nyolc másodpercig tart ki, rövidebb ideig, mint egy aranyhalé? Azt már kevesebbszer szokták hozzátenni, hogy ugyanezen tanulmány szerint a multitasking képességeink drasztikusan javultak.

Új kütyük, szoftverek, generációk, AI/MI – ebből soha többé nem lesz blokkolóórás meló, egy-két speciális esettől eltekintve, mert mondjuk egy légiforgalmi irányító aligha csekkolhat ki bármikor két percre, hogy megnézze az előző esti meccs összefoglalóját.

Lehetne még érvelni, de talán felesleges. A lényeg, hogy itt tartós, az életünket meghatározó, átszövő folyamatokról van szó, amit klassz lenne nemcsak a life-work balance, workation, bleisure, hotelification és hasonló szavakkal leírni.

A legjobb, ha a nyelv természetes fejlődése szüli meg ezeket a szavakat, mert abban akár benne lehet a letisztuláshoz szükséges idő is: talán felesleges annyira részletesen megkülönböztetni ezeket az összemosódásokat, mint most az angol teszi, talán felbukkan egy új, még meghatározóbb trend, talán születik az eredetiben is egy jó, átfogó leírást adó jelző.

Ötletelni, javaslatot tenni, agyalni picit a dolgon azért még lehet. Mondjuk a workation esetében adódik a munkáció; a bleisure lehetne üzlüdülés; a hotelification szállásítás. De kitalálhatunk bármi mást is, és persze ízlelgethetjük őket példamondatokkal:

  • Egész augusztusban a Balatonnál munkációztam.
  • A hétvége nem jó, üzlüdülni megyek Milánóba.
  • Nagyon vagány lett az iroda, mióta szállásították.

Ennél sokkal jobbakat is el tudunk képzelni, az is lehet, hogy már keringenek valahol a város mélyén, csak mi lemaradtunk a nagy üzlüdülésben. Jöhetnek megoldások, javaslatok, ötletek kommentben is, hátha rátalálunk együtt az munka-élet egyensúlyt, és annak kísérőjelenségeit gördülékenyen leíró kifejezésekre. De az is lehet, hogy egy kiadós munkáción, váratlanul jön majd meg az ihlet hozzá.

hotelification | nagy sztori | lifestyle | workation | munka

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom