Vannak repülőutak, amelyekre nem árt lélekben alaposan felkészülni. De ugyanígy a testünket is hangolnunk kell az út előtt és közben is a magasságra, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket.
Egy hosszú úton nagyobb súllyal esnek a latba a kényelmi faktorok, miközben az egészségről sem szabad megfeledkeznünk. A Conversation összegyűjtötte a leggyakoribb tüneteket, amelyekkel a repülőn találkozhatunk.
Dehidratáció
Mivel nagy magasságban kevesebb a nedvesség a levegőben, a kabinban is alacsonyabb a páratartalom, mint a földön, így könnyebben kiszáradhat a torkunk, az orrunk és a bőrünk. A kockázatot növeli, ha az ember alkoholt is iszik,
ezért fontos, hogy a repülőn se feledkezzünk meg a vízivásról.
Fülfájás, fejfájás, puffadás
Ezek a tünetek nem a repülőút hosszához, hanem a magasság változásához köthetők, amikor változik a kabinnyomás. Ilyenkor a szervezetünkben található gázok térfogata is változik: tágulnak, amikor a gép emelkedik és csökken a nyomás, és ennek az ellenkezője történik ereszkedésnél. Ha eltérő a a légnyomás a dobhártya két oldalán, bedugulhat vagy megfájdulhat a fülünk, az orrmelléküregekben megrekedt, táguló levegő pedig fejfájást okozhat, a bélproblémákról nem is beszélve.
Álmosság
A szokásosnál álmosabbnak is érezhetjük magunkat, mert a magasban kevesebb az oxigén a levegőben, a szervezet pedig így kompenzálja az oxigénhiány hatásait. De ez még akár jól is jöhet, ha sikerül elaludnunk.
Vérrögök alakulhatnak ki
Egy kutatás szerint a lábban kialakuló mélyvénás trombózis veszélye a négy óránál hosszabb utakon áll igazán fenn, ott viszont kétóránként mintegy 26 százalékkal nő a kockázat.
Ezért nagyon fontos, hogy bizonyos időközönként felálljunk, sétáljunk, nyújtózzunk.
A világ leghosszabbnak ígérkező repülőútján lesz is egy külön erre a célra kialakított részleg a repülőn. Emellett a vérkeringést segítő kompressziós harisnya viselésével is csökkenthetjük a vérrögök kialakulásának esélyét.
Ha viszont mégis megtörténne a baj, azt csak a repülés után vesszük észre, ezért figyeljünk az esetleges tünetekre: ha az egyik lábban fájdalom és duzzanat keletkezik, esetleg mellkasi fájdalmat, köhögést és légszomjat tapasztalunk, azonnal keressünk sürgősségi egészségügyi ellátást.
A hosszú utazás utáni jetlag enyhítésére is van ötletünk, akárcsak a következő távoli úti célra.
(Forrás: The Conversation, képek: Unsplash, Getty Images)
tünetek | hosszú távú | repülés | test | egészség
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!