Vannak repülőutak, amelyekre nem árt lélekben alaposan felkészülni. De ugyanígy a testünket is hangolnunk kell az út előtt és közben is a magasságra, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket.
Egy hosszú úton nagyobb súllyal esnek a latba a kényelmi faktorok, miközben az egészségről sem szabad megfeledkeznünk. A Conversation összegyűjtötte a leggyakoribb tüneteket, amelyekkel a repülőn találkozhatunk.
Dehidratáció
Mivel nagy magasságban kevesebb a nedvesség a levegőben, a kabinban is alacsonyabb a páratartalom, mint a földön, így könnyebben kiszáradhat a torkunk, az orrunk és a bőrünk. A kockázatot növeli, ha az ember alkoholt is iszik,
ezért fontos, hogy a repülőn se feledkezzünk meg a vízivásról.
Fülfájás, fejfájás, puffadás
Ezek a tünetek nem a repülőút hosszához, hanem a magasság változásához köthetők, amikor változik a kabinnyomás. Ilyenkor a szervezetünkben található gázok térfogata is változik: tágulnak, amikor a gép emelkedik és csökken a nyomás, és ennek az ellenkezője történik ereszkedésnél. Ha eltérő a a légnyomás a dobhártya két oldalán, bedugulhat vagy megfájdulhat a fülünk, az orrmelléküregekben megrekedt, táguló levegő pedig fejfájást okozhat, a bélproblémákról nem is beszélve.
Álmosság
A szokásosnál álmosabbnak is érezhetjük magunkat, mert a magasban kevesebb az oxigén a levegőben, a szervezet pedig így kompenzálja az oxigénhiány hatásait. De ez még akár jól is jöhet, ha sikerül elaludnunk.
Vérrögök alakulhatnak ki
Egy kutatás szerint a lábban kialakuló mélyvénás trombózis veszélye a négy óránál hosszabb utakon áll igazán fenn, ott viszont kétóránként mintegy 26 százalékkal nő a kockázat.
Ezért nagyon fontos, hogy bizonyos időközönként felálljunk, sétáljunk, nyújtózzunk.
A világ leghosszabbnak ígérkező repülőútján lesz is egy külön erre a célra kialakított részleg a repülőn. Emellett a vérkeringést segítő kompressziós harisnya viselésével is csökkenthetjük a vérrögök kialakulásának esélyét.
Ha viszont mégis megtörténne a baj, azt csak a repülés után vesszük észre, ezért figyeljünk az esetleges tünetekre: ha az egyik lábban fájdalom és duzzanat keletkezik, esetleg mellkasi fájdalmat, köhögést és légszomjat tapasztalunk, azonnal keressünk sürgősségi egészségügyi ellátást.
A hosszú utazás utáni jetlag enyhítésére is van ötletünk, akárcsak a következő távoli úti célra.
(Forrás: The Conversation, képek: Unsplash, Getty Images)
magyarázat | hosszú | egészség | tippek | repülés | repülőút
Csak kevesen tudják ezt a titkot a világ egyik legaktívabb vulkánjáról
Kilenc festői városka, ahol az utcák helyén víz csordogál

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!