A sarki fény általában az északi helyeken töltött téli vakáció Szent Grálja, vasárnap este azonban Európa-szerte, így Magyarországon is részünk lehetett a csodálatos látványban.
Az élénk vörösben, zöldben és magentában tündöklő fénnyalábokat a Napból érkező részecskék és a bolygó légkörének kölcsönhatása okozza. Amikor ezek a részecskék elérik a Földet, a bolygó mágneses mezeje rendszerint a sarkvidékek felé irányítja őket. Ott a sarki fény általában egy körülbelül háromezer kilométer átmérőjű gyűrűben (annulus) látható a mágneses pólus körül.
Azonban, ha napkitörés történik, vagyis a napkorona egy darabja kilökődik a bolygóközi térbe, majd eléri a Földet, ez a kör kitágulhat, így alacsonyabb szélességi körökre is eljut a sarki fény.
Így történt ez most is, amikor az Egyesült Királyságtól és Írországtól kezdve, Németországon, Hollandián, Olaszországon, Ausztrián, Szlovákián, Románián és Szlovénián át egészen Bulgáriáig, sőt Görögországig meg lehetett figyelni a ritka jelenséget.
A fény színárnyalata attól függ, hogy milyen gázmolekulákat találnak el a Napból érkező részecskék, és hogy ezek pontosan a légkör melyik részén találhatóak. Az oxigén zöld fényt bocsát ki körülbelül száz kilométerrel a Földfelszín felett, de százhatvan-háromszázhúsz kilométeres magasságban már vörös színű sarki fényt produkál, ami egyébként igen ritka látvány. A nitrogén hatására az égbolt kék színben ragyog, magasabban pedig a ragyogás lila árnyalatúvá vált.
A fokozott geomágneses aktivitás miatt a sarki fény délen is látható volt, és Ausztráliában hasonlóan lélegzetelállító képeket osztottak meg az emberek.
Aki most lemaradt, annak sem kell kétségbe esnie, mert idén ősszel és télen a szokásosnál is nagyobb az esélye, hogy láthassa a fényt. Ez azért van, mert a Nap egyre aktívabb, ahogyan tizenegy éves ciklusának vége felé közeledik.
Csillagunk mágneses mezeje ugyanis tizenegy évente teljesen megfordul, a pólusok helyet cserélnek, és ahogy közeledünk a 2024-es-2025-ös csúcshoz, drámaian nő a Nap aktivitásmérőjének számító napfoltok száma. Úgyhogy ha sarki fény vadászatra indulnánk, itt a tökéletes alkalom.
Ha nem várnád ölbe tett kézzel a következő napkitörést, felszállhatsz egy északi vonatra, hogy olyan helyre utazz, ahol ki sem kell kelned az ágyból, ha megcsodálnád a látványt.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
geomágneses vihar | Nap | északi fény | sarki fény | napkitörés | légkör
Mikrobiom és wellbeing, avagy ez lehet az új szupererőd
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
![](https://roadster.hu/uploads/2024/12/roadster-18-promo.jpg)
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!