Fordulópontot jelent Teherán életében a '20-as évekbeli sörgyár újjáélesztése

Szebb új életet nem is kívánhatna magának egy régi gyár.

A New York-i Ahmadreza Schricker Architecture North stúdió egy 1920-as években épült teheráni sörgyárba lehelt új életet azzal a céllal, hogy ne csak megőrizze az épületet, de második esélyt és új funkciót is adjon neki.

Az ezerhétszáz négyzetméteres épületbe a Pejman Alapítvány művészeti gyűjteménye költözik, mely

1979 óta az első magán művészeti múzeum lesz a városban.

A gyárat, melyben egykor az Argo nevű sört főzték, elsősorban központi elhelyezkedése miatt választották ki, hogy minél több kulturális intézményt vonzzon a környékre, és ez a kezdeményezés sikeres is volt.

Több galéria is visszaköltözött a belvárosba, ami megnyithatja az utat a történelmi városközpont újjáéledése felé.

A koncepció kidolgozásában a Hobgood Architects segített, az elképzeléshez figyelembe vették a helyszín történetét, az eredeti építészeti szándékot és azt is, hogy milyen kiállítóterekre van szüksége a Pejman Alapítványnak.

Az épületben így hat különálló galéria, rendezvényterek, könyvtár, iroda, üzlet és műterem kapott helyet a múzeum művészrezidens programjához. Az eredeti kémény köré kilátót emeltek, és található itt egy bár is, amely alkoholmentes csapolt sört kínál az épület korábbi funkciójára utalva.

A felújítás első lépésében alátámasztották az építményt anélkül, hogy sérültek volna az eredeti téglafalak. Miután az eredeti tetőt és gerendákat az elmúlt ötvenhét év alatt széthordták, az épületre öt új, kézzel öntött betontető került, melynek csíkozása harmonizál a környező épületek fémtetejével, és olyan hatást kelt, mintha a tető a gyár falai felett lebegnek.

A tető kulcsszerepet játszik a galériák ideális hőmérsékletének és fénymennyiségének fenntartásában. Emellett felújították még a téglahomlokzatot, és középső támasztékok nélkül terveztek íves betonlépcsőt, amely összekapcsolja a múzeum előterét és a fenti galériákat.

Ez a csodaszép kőfejtő is remek példa arra, hogyan nyerhet új életet egy régi ipari emlék, itt pedig Irán varázslatos tájaira kalauzolunk.

(Forrás: Dezeen, képek: Ahmadreza Schricker/Dezeen)

irán | teherán | sörgyár | múzeum | Pejman Alapítvány

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ezért nem probléma, ha elered az eső Horvátországban
Hirdetés