Egészen idáig őrizte a fertőzésmentességet, persze, ez nem volt véletlen.
Az Új-Zéland szabadon társult államaként működő Cook-szigeteket eddig elkerülte a koronavírus, ahogyan nemrégiben mi is írtunk róla. Most azonban a miniszterelnök, Mark Brown Facebook-videóban jelentette be, hogy találtak egy esetet.
Az érintett egy utazó, aki nyolc napot töltött a Cook-szigeteken, és a tesztje azután mutatta ki az omikront a szervezetében, miután a múlt héten visszatért Új-Zélandra. Az első tünetek akkor mutatkoztak nála, amikor elhagyta Rarotongát, az állam legnagyobb szigetét.
A miniszterelnök szerint a turista már az idő alatt is hordozta a fertőzést, amíg a szigeteken tartózkodott,
és átadhatta azt másoknak is, ugyanakkor hozzátette, hogy a magas átoltottság miatt talán nem lesznek súlyos megbetegedések. Később a kontaktkutatásból kiderült, hogy mind a harmincegy embernek negatív lett a tesztje, akivel az utazó találkozott, és egyiküknél sem jelentkeztek tünetek.
A Cook-szigeteken eddig nem jelentettek hivatalosan fertőzötteket, bár decemberben egy tíz éves fiú tesztje pozitív lett. A hatóságok később azt mondták, hogy a gyermek nem volt fertőző, és valószínűleg csak azért lett pozitív a tesztje, mert korábban elkapta a vírust. Az ország adatai szerint a tizenkét évesnél idősebb lakosság 99,6 százaléka megkapta mindkét oltást, és további hetven százalékuk az emlékeztető oltást is.
Persze, nem véletlen, hogy az állam ilyen sokáig őrizte fertőzésmentességét, ugyanis a határait szigorúan zárva tartja a legtöbb külföldi előtt. Mint a Konzuli Szolgálat oldalán olvasható, az országba csak a saját és Új-Zéland állampolgárai, valamint a cook-szigeteki tartózkodási vagy munkavállalási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgárok léphetnek be, de ők is csak abban az esetben, ha a beutazást megelőzően minimum tíz napot Új-Zélandon töltöttek el. Külföldi állampolgároknak a beutazáshoz szükséges a cook-szigeteki Egészségügy Minisztérium előzetes hozzájárulása.
Tudtad, hogy a Cook-szigeteknek talán már nem sokáig marad ez a neve? És azt, hogy itt található a világ legszebb magánszigeteinek egyike?
(Forrás: bbc.com, képek: unsplash.com, commons.wikimedia.org)
covid | cook-szigetek | uj-zeland | megbetegedés | beutazás | koronavírus
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!