Szeretnek Dubajban foglalatoskodni a világhírű konyhafőnökök. Ott lesz például José Andrés és Heston Blumenthal új helye, de mégis mindenki Massimo Botturára irányítja a figyelmét, mióta a W Dubai – The Palm felkérésére megalkotta a három Michelin-csillagos modenai Osteria Francescana dubaji kistestvérét.
– "Mindig is azt mondtam, hogy soha, semmi pénzért nem fogok nyitni egy másik Osteria Francescanát, sehol a világon” – mondja a napjaink gasztronómiájára komoly hatást gyakorló sztárséf, úgyhogy tartva magát ehhez, Torno Subito néven lett étterme a sivatagi nagyvárosban.
A hely a hatvanas évek Olaszországát idézi, mert Bottura szerint az az időszak volt Itália legjobbja. – "Az embereket Dubajban nem érdekli a fine dining, ők csak jól akarják érezni magukat” – avat be a kulisszatitkokba az olasz fenegyerek,
így hát ebből könnyen kikövetkeztethető, hogy a Torno Subito sem ezt a vonalat képviseli.
Maga a név nagyjából annyit jelent, hogy rögtön jövök, és egy olasz művész, Maurizio Cattelan egyik művére utal. Az enteriőr Federico Fellini filmjeinek (Édes élet, Nyolc és fél) szín- és hangulatvilágára reflektál a rózsaszíntől a Ferrari-sárgáig, plusz külön fotófülke áll a vendégek rendelkezésére, hogy örök emlékük legyen arról az estéről, amit ott töltöttek.
A menü irányvonala ezt a játékosságot követi, például a klasszikus margherita pizza mellett találunk félhold alakú, mandulával, mogyoróval, csokoládéval és mézzel megpakolt tésztákat is. A vendégek akár kint a teraszon, a homokban is elfogyaszthatják az ételüket, ugyanakkor magukkal is vihetik egy vízibiciklivel piknikezni.
Néhány hasonlóság ellenére a Torno Subito meglehetősen távol van az Osteria Francescana fehér abroszos, elegáns világától.
Modenához hasonlóan Dubajban is készítenek például tagliatelle al ragut, de az Egyesült Arab Emírségek sertéshúsra vonatkozó korlátozásai miatt pulykasonkából készítik. További érdekességként, az Osteria Francescana falán lóg egy Damien Hirst-festmény, ami a Szép Pszichedelikus Borjú fantázianevű tételt ihlette a dubaji étlapon.
Az alapanyagok hetven százaléka Olaszországból érkezik, közte a Bottura család által készített balzsamecettel. Bernardo Paladini konyhafőnök korábban hét éven át dolgozott együtt Botturával, ismeri tehát a mester minden rezdülését. Szerinte Dubaj kétarcú városnak mondható, ahol minden tökéletesnek látszik, ám ehhez rengeteg ember munkájára van szükség.
Arra kevés esély kínálkozik, hogy Torno Subitóban összefussunk Botturával, mert minimális időt tud csak ott tölteni. Mostanában feleségével, Lara Gilmore-ral közös fényűző fogadóján ügyködik Modena mellett, aztán nyit egy kávézót Beverly Hillsben, lefoglalja a Food for Soul projektje, meg a Nápolyban működtetett levesezője, továbbá akadnak érdekeltségei Mexikóban, a Dominikai Köztársaságban, és Firenzében is. Ha esetleg ennyi nem lenne elég, még nem tett le arról, hogy New York Harlem negyedében és a 2020-as expóra itt, Dubajban is nyisson egy helyet.
Évek óta prioritást élvez nála, hogy olyan emberek számára készítsen ételt, akik alapból nem engedhetik meg maguknak.
Számára ők ugyanolyan fontosak, mint azok, akik bármikor beülhetnek végigkóstolni egy tízfogásos degusztációs menüt a Torno Subitóban, ahol egy margherita pizza nagyjából 7000 forintnyi dollárba kerül. – "Számomra nincs különbség aközött, hogy a hátrányos helyzetűeknek főzök, vagy az Osteria Francescana konyhájában kotyvasztok. Ugyanannyi időbe telik jó és rossz ételt készíteni, akkor miért is csinálnék rosszat? Az nem az én műfajom” – mondja Bottura.
A februárban megnyitott Tonio Subitóban máris megvan a potenciál a bővülésre Bottura szerint. – "Egy teljesen új dolgot, új koncepciót próbáltunk ki, amit akár megismételhetünk Abu Dzabiban, Rijadban vagy Bejrútban is"– vetíti elő a jövőt.
Mi nyitva tartjuk a szemünket.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Eater, Getty Images)
Modena | osteria francescana | sivatag | massimo bottura | dubaj | bisztró
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!