A hidegebb tájakról sokan menekülnek idén télen Spanyolországba, bízva a kedvezőbb éghajlatban és az alacsonyabb költségekben. Azonban mindez lemondásokkal is jár.
Legalábbis, ami a vizet illeti. A katalán hatóságok ugyanis több korlátozást vezettek be, miután Spanyolországot idén a leghosszabb aszály sújtja a mérések 1961-es kezdete óta.
Az új szabályok értelmében a medencéket nem lehet újratölteni, az intézményekben a zuhanyzás idejét öt percre korlátozzák, a barcelonai szökőkutak közel felét kikapcsolják, nem lehet autót mosni, a kerteket pedig csak heti kétszer locsolhatják a tulajdonosok. A magánvízszolgáltatók figyelmeztetik a hatóságokat, ha a háztartások túl sok vizet használnak.
Az ivóvizet eddig még nem limitálták, de hacsak nem nyílik meg hamarosan az ég, a hatóságoknak további korlátozásokat kell bevezetniük Barcelonában és az északkeleti régió több mint ötszáz városában.
Szeptemberben már Sevilla is hasonló intézkedésekkel állt elő a hosszúra nyúlt nyár után, amikor a hőmérséklet elérte a 47 fokot is a dél-spanyolországi Cordoba közelében, és Belgium is ilyen szabályozásra kényszerült.
Katalónia tározóiban a víz a kapacitás 34 százalékára csökkent, a Barcelonától mintegy száz kilométerre található Sau-tározóban pedig 18 százalékra esett vissza, így kibukkant a 10. századi San Pau-templom, amelyet 1962-ben árasztottak el.
A klímatudósok szerint a Földközi-tenger régiója a hőmérsékletnövekedés által leginkább sújtott területek közé tartozik.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
szárazság | spanyolország | vízkorlátozás | aszály
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!